Dani fotografije Arhiva Tošo Dabac, manifestacija održana prvi put 2007. godine o stotoj obljetnici Dabčeva rođenja, osim što javnosti žele prezentirati opsežan opus utjecajnoga hrvatskog fotografa, želi i ukazati na važnost proučavanja medija fotografije. Predavanjima, studijskim izložbama te suradnjom domaćih i stranih umjetnika i teoretičara stvara se svojevrsna platforma za razmjenu iskustava o tom mediju.
Sutra, 15. studenoga, u 19 sati se u MSU galeriji otvara izložba "TOŠO DABAC UNUTAR OKVIRA: reportaže s obale" koja predstavlja razvoj strukovnih organizacija i udruženja usmjerenih na komercijalno-propagandnu djelatnost tijekom pedesetih godina 20. stoljeća. Na polju fotografije ove promjene rezultiraju pojavom novih fotografskih zadataka i donekle promjenom statusa fotografa. Dabčev opus ovog perioda nije prikazan kao presjek radova, već kroz prikaz dvije narudžbe: narudžbe Turističkog saveza Jugoslavije iz 1956. za reprezentativni opći prospekt Jugoslavije (odabrane iz njegove kartoteke) te narudžbu za likovnu opremu za časopis Jugoslavija, br. 16, 1958. (dijelom nove fotografije, dijelom ranije snimljene i izbor fotografija iz njegove fototeke).
Profesionalni fotograf i renomirani umjetnik Tošo Dabac radi serije fotografija najvećim dijelom s terenskih snimanja po jadranskoj obali. Dogovorena snimanja uglavnom prerastaju svoj inicijalni okvir, a nastale fotografije postaju sastavni dio kartoteka niza turističkih organizacija i poduzeća te državnih organa koji su se bavili promocijom zemlje u inozemstvu.
Osim fotografija, prikazan je arhivski materijal i izdanja časopisa Jugoslavija te dijagram koji ocrtava promijene zakonske regulative i pregled institucija koje su se bavile zaštitom autorskog prava, razvojem i zaštitom struke te osnivanje zaklada preko kojih su nabavljali materijale nužne za rad.
"Putovanja s putnim nalogom — fotografski zadaci nakon 2. svj. rata na primjeru Toše Dabca" predavanje je Lane Lovrenčić koje mapira rad Toše Dabca u poratnim godinama: lokacije i teme koje snima na brojnim putovanjima na koja je upućen te ocrtava institucionalni okvir unutar kojeg profesionalni fotograf poput Dabca tih godina djeluje, a održat će se 17. studenog.
Dr. sc. Lovorka Magaš Bilandžić će 21. studenog u izlaganju "Turistički plakat u Hrvatskoj između dva svjetska rata" na temelju brojnih plakata, fotografija i drugih reklamnih materijala govoriti o turističkoj propagandi i ulozi koju je moderni grafički dizajn imao u razdoblju između dva svjetska rata. U utorak 22. studenog na rasporedu je predavanje Barbare Čeferin "Pregled izlagačke prakse Galerije Fotografija u Ljubljani", a tema će biti povijest Galerije Fotografija (koju je osnovala u Ljubljani u siječnju 2004.) u posljednjih 13 godina.
O podjeli na „dokumentarne“ i „umjetničke“ fotografije, ali i o činjenici da je svaka fotografija nužno i dokumentarna, uz primjere fotografija Toše Dabca govorit će Dejan Kršić 23. studenog na predavanju "Usputni dokumenti — tragovi povijesti grafičkog dizajna na fotografijama Toše Dabca". Predavanje "Folklorna fotografija Toše Dabca 1935. — 1945." Ive Prosoli bavit će se ranom fotografijom Toše Dabca folklorne tematike. Istražit će se lokaliteti i namjena snimljenih fotografija te publikacije u kojima su objavljivane. Predavanje će se održati 24. studenog.
U ponedjeljak 28. studenog Nevena Ilić će kroz predavanje "Fotokemika kao muzej fotografije" izložiti ideju i problematiku (nepostojećeg) muzeja fotografije, te govoriti o tvornici fotografskog materijala Fotokemika u Samoboru, kao jednom od posljednjih primjera analogne fotografske industrije.
"Anonimna fotografija" predavanje je Irene Šimić u kojem razlaže pojmove autorstva i autorskog prava, te položaj autorstva i anonimnosti fotografije u dobu brze pretrage, usvajanja, analize i dijeljenja vizualnih informacija, a održat će se 1. prosinca. Predavanje "Fotografija i društveni pokreti" Davora Konjikušića istražit će blisku povezanost medija fotografije s društvenim pokretima, počevši od Pariške komune 1871. godine, pa sve do danas, te ulogu fotografskog medija u raznim oblicima društvenog otpora. Održat će se 2. prosinca.
Sva predavanja se, osim ako nije drugačije naznačeno, održavaju u prostoru Arhiva Tošo Dabac u 18 h.
Dr. sc. Nina Gazivoda održat će 24. studenog predstavljanje "Umjetnička ostavština fotografkinje Marije Braut", na kojem će uz prikaz lika i djela fotografkinje ujedno predstaviti ulogu Grada Zagreba i Gradskog zavoda za zaštitu spomenika kulture i prirode te Gradskog ureda za obrazovanje, kulturu i sport u očuvanju i valorizaciji njene ostavštine, koju je kćer i jedina nasljednica Marije Braut prof. Ranka Saračević-Würth darovala Muzeju suvremene umjetnosti i Arhivu Toše Dabca.
Mladi fotograf Bojan Mrđenović predstavit će vlastiti fotografski rad kroz nekoliko recentnih projekata 25. studenog. Medijem fotografije koristi se za bilježenje i analitičko propitivanje društvene stvarnosti, kroz pejzaž i arhitekturu prikazuje društveni prostor, kretanja i mijene, propituje kako se različite ideje društvenog napretka reflektiraju u prostoru, kako politika i ekonomija oblikuju društvene odnose i individualna iskustva.
Sva tri predstavljanja održat će se u ATD-u u 18 h.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....