Radijska voditeljica i kazališna producentica Darija Mikulandra Žanetić otkriva skrivene kutke svog rodnog grada i objašnjava zašto ga baš sada treba posjetiti...
"Vjerujem da svatko ima svoj najljepši grad na svijetu, a za mene je to Dubrovnik. Ne samo da je to grad u kojem sam odrasla i ondje živim, već je to mjesto iznimne ljepote, bogate povijesti i kulturnog naslijeđa. I kamo god putujem po svijetu te budem fascinirana mnogim metropolama i lokacijama, uvijek ih uspoređujem s Dubrovnikom koji će vječno biti moj “broj jedan”, i to ne samo po ljepoti već i po načinu i kvaliteti življenja.
Prošlost slavne Dubrovačke Republike iz svakog kamena pripovijeda drevne priče, i svaki novi naraštaj uči onomu što su naši preci stoljećima unazad pametno i uspješno činili i po tome bili jedinstveni u svijetu. Poput prve karantene, iz 1377., o kojoj pišu svi svjetski mediji. A naš zaštitnik, sveti Vlaho, kojeg Dubrovčani osobito štuju, ponosno čuva Grad u ruci prkoseći svim nedaćama.
Koliko ste puta htjeli posjetiti Dubrovnik, ali vam se činio predalek ili preskup. No sada je, čini se, bliži nego ikad prije. Posljedice pandemije za dubrovački turizam su zastrašujuće. Ipak, Dubrovčani su optimistični, svi se nadaju da sezona nije posve upropaštena i vesele se svakom posjetitelju, pogotovo tome što će više Hrvata moći doći i upoznati naše ljepote. Lipanj je idealno vrijeme za posjet zbog dugih dana i kratkih noći, pa ako ste ikad poželjeli uživati u divnim plažama, čistom moru i gradskim atrakcijama, i to bez gužve i dugih redova, ovo je pravo vrijeme.
Za sve ljubitelje gastronomije preporučujem Mali Ston i kamenice te druge morske delicije. O Pelješcu bismo mogli nadugačko pisati, i ako se zadržite ondje, svakako prođite vinskim putevima. A kad krenete prema Dubrovniku, zaustavite se i u Trstenu te posjetite Arboretum, za koji je ovaj mjesec ulaz besplatan. Za smještaj u Dubrovniku možete odabrati hotel, apartman ili vilu, kojih sada ima puno na tržištu, a cijene su niže 20 do 50 posto.
Tko dođe u Dubrovnik, a ne vidi zidine, kao da nije ni bio. Obilazak sada stoji 50 kn, a pogled vam oduzima dah.
Nakon toga možete uživati u kulturnom blagu Dubrovačkih muzeja, u koje je do kraja lipnja ulazak besplatan: Knežev dvor, Pomorski, Etnografski Rupe, Prirodoslovni, Arheološki, Umjetnička galerija Dubrovnik, Dom Marina Držića, Muzej Domovinskog rata, Lazareti. Za Muzej crvene povijesti izdvojit ćete 30 kn, kao i za Akvarij, a djeca od 4 do 10 godina plaćaju 10 kn.
Uzmite predah od obilaska muzeja i ukrcajte se na brod za rezervat Lokrum (cijena je sada 100 kn za odrasle, a za djecu do 15 godina je gratis), koji polazi iz stare gradske luke, i uživajte u kupanju i šetnji botaničkim vrtom na otoku, koji je prepun raznih legendi i omiljeno je mjesto mira i sreće za Dubrovčane. Ne izostavite ni Elafite - otoke Kalamota, Lopud, Šipan, do kojih brod vozi pet puta dnevno iz Gruža. Zaista vrijedi okupati se na tamošnjim pješčanim plažama ili pak posjetiti stare crkve i ljetnikovce.
"Kultura u điru" je projekt Grada Dubrovnika i gradske Turističke zajednice u suradnji s gradskim kotarima i kulturnim institucijama, koji donosi programe u razne dijelove grada. Nemojte se iznenaditi začujete li Dubrovački simfonijski orkestar kako svira ispred Dvora ili ako u nekom od muzeja naiđete na dječju radionicu o Dubrovačkoj Republici.
Prvi dan ljeta, koji je ujedno Svjetski dan glazbe, u Dubrovniku je uvijek posebna festa. Ove godine Ana Rucner, čiji festival “Ana u Gradu” obilježava desetu godišnjicu, koncertom će pozdraviti prvi dan ljeta, u pet sati ujutro, s pijanistom Matejem Meštrovićem, na Srđu, brdu ponad Dubrovnika.
Kazalište Marina Držića također ima bogat program sve do početka srpnja, a 10. srpnja otvaraju se 71. Dubrovačke ljetne igre, ovaj put u malo drugačijem izdanju, ali sretni smo da će se ipak održati jer velik broj kulturnih festivala ove je godine otkazan.
Od Babinog kuka, preko Uvale Lapad, Gruža pa do stare gradske jezgre rade restorani u koje Dubrovčani rado dolaze i zimi, neki od njih nude i marende po cijenama od 50 do 65 kn, ili pak meni u tri slijeda za 75 kn.
Za dnevne ili noće izlaske otvoreni su Gradska kavana, Cele, La Bodega i Kongo, a u malim ulicama mimo Straduna još poneki omiljeni bar Dubrovčana, kao i Bunićeva poljana te neki restorani na Gundulićevoj poljani. U Pilama ispod Lovrijenca možete naći zanimljive barove čije su lokacije odmor za dušu za nas domaće i turiste. Vikendom ispred crkve sv. Vlaha neki barovi angažiraju DJ-a te se možete zabaviti uz popularne cijene.
Noćni klubovi još nisu otvorili vrata pa sličan program uglavnom rade popularni kafići na Vojnoviću, a na svjetske glazbene zvijezde najavljene za ovo ljeto u Culture clubu Revelin morat ćemo pričekati, dok se ne otvori u srpnju, i dok mjere ne popuste. Banje beach počeli su organizirati neka noćna i dnevna događanja, kao i Sunset beach u Lapadu.
U staroj gradskoj jezgri ovih dana možete vidjeti puno djece kako igraju nogomet, voze bicikle, trče pa imate osjećaj da su Stradun i Luža njihovo igralište. Lijepo je čuti dječju viku i smijeh i radovati se s njima.
U Gradu naravno i ja imam svoja omiljena i skrivena mjesta kamo često “pobjegnem”, gdje provodim vrijeme s prijateljima i obitelji i dobro se zabavljam. Jedno od njih je tvrđava Lovrijenac, s koje se pruža spektakularan pogled i odakle možete snimiti fantastične fotke. Za tu tvrđavu veže me i posao jer upravo smo na njoj zadnjih šest godina producirali Midsummer Scene festival, na kojem smo prikazivali Shakespearea na engleskom jeziku.
Zovemo je odmila i kameni Globe, i za nas ima posebnu vrijednost i energiju, te iako smo ove godine zbog pandemije morali otkazati festival, i dalje ću svaki dan ići na to za mene posebno mjesto. I kad krenem kroz Pile, rado svratim u Kop i Dodo bar jer osim fenomenalne lokacije s pogledom na tu čarobnu tvrđavu, atmosferu upotpunjuju kokteli i sjajna glazba.
Kad se poželim noćnih izlazaka, tu je Culture Club Revelin, jedan od najljepših u svijetu, smješten u tvrđavi iz 16. stoljeća, s vrhunskim svjetskim izvođačima. Često odem na ručak u restoran Orsan, smješten uz jedriličarski klub u Lapadu, gdje sjedeći tik do mora i gledajući brodove i gruški porat uživam u domaćoj atmosferi i izvrsnoj hrani, a kad je riječ o pizzi, nju već 20 godina jedem u Tabascu.
Za kupanje moj je izbor ponekad Lokrum, ponekad Šunj na Lopudu, a najviše Suđurađ na Šipanu, gdje provedem veći dio ljeta, i to je moj otok sreće, moja oaza mira, moj drugi dom.
Ovu, ali i niz ostalih inspirativnih priča, pronađite u novom broju magazina Gloria! Svakom čitatelju darujemo i antibakterijske vlažne maramice!
Čitajte i:
Život na tristo otoka: 'Najpametnji' grad na svijetu nudi luksuz i najkvalitetniji život u Europi
Bivši odbojkaš sa suprugom zatočen u raju: 'Osjećali smo se kao da se vozimo Makarskom rivijerom'
Stopama Jamesa Bonda: Virtualno putovanje po svjetskim lokacijama koje oduzimaju dah
Nezaboravno iskustvo na Maldivima: 'Oko nas su plivali morski psi i otrovne raže, ali bilo je divno'
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....