Zadarska pjevačica uživala je na obiteljskom imanju svoga dečka u Valenceu, penjala se na dine u Archachonu i tulumarila u baru na krovu bivše tvornice u Marseilleu.
Svoju ljetnu francusku avanturu započela sam u Lyonu, trećem najvećem gradu u toj zemlji i sjedištu regije Auvergne-Rhône-Alpes. Nisam imala previše vremena za razgledavanje jer sam se s dečkom Williamom Pergeom, Francuzom koji već godinama radi u New Yorku, odmah zaputila sto kilometara južnije, u Valence. Grad bogate povijesti, s nalazištima iz doba Rimskog Carstva, leži na lijevoj obali rijeke Rhône, a mještani za njega znaju reći “à Valence le midi commence” (u Valenceu jug počinje).
Uživanje na jugu mi smo započeli malo izvan grada, na obiteljskom imanju mojega dečka, s prekrasnom kućom izgrađenom od kamena i sa stolarijom od pune hrastovine, u stilu tipičnom za tu regiju.
Nakon nekoliko dana opuštanja u potpunom miru i uz lokalne specijalitete, primjerice, u obiteljskom restoranu L’Echappée Belle gdje chef Patrick Plasse jedinstveno interpretira tradicionalnu kuhinju na moderan način, te planinarenja kroz šume Vercorsa, planinskog masiva istočno od doline rijeke Rhône, zaputili smo se autom na zapadnu obalu Francuske.
Putovanje do Atlantika traje malo dulje, ali uz prekrasne panorame i šest sati vožnje prođe bez problema, pogotovo kada stignete u Arcachon, obalni gradić u blizini Bordeauxa. Plaže su ovdje pješčane, a more uglavnom mirno jer je mjesto smješteno u uvali. Ako želite “zajahati valove”, morat ćete se uputiti malo južnije, do Biarritza ili Hossegora, poznate surferske destinacije.
Fantastično se jede
Kao i drugdje u Francuskoj, ovdje se fantastično jede. Popularan je restoran Club Plage Pereire koji se, kao što mu ime kaže, nalazi na popularnoj plaži Pereire. Jedinstven ugođaj učinit će nezaboravnim svaki ručak ili večeru, a dojam će zaokružiti senzacionalna hrana. Burger s krumpirićima košta 15 eura, vegetarijanski meni oko 20 eura, a jela s plodovima mora su od 28 do 90 eura. Na najskupljoj plati naći će se kraljevski rak, jastog, kamenice, morski puževi, kozice...
Ako pak želite doživjeti dašak glamura uz nešto veći budžet i obavezan elegantni dress code, preporučila bih bar i restoran La Coorniche u mjestašcu Pyla sur Mer. Ondje se europska aristokracija zabavljala još od tridesetih godina prošloga stoljeća, no u 21. vijeku restoran je preuredio glasoviti francuski arhitekt i dizajner Philippe Starck.
Možete doći u bar na neki fantastični koktel, a želite li jesti i uživati u jednom od najljepših zalazaka sunca uz plesnu glazbu vrhunskih DJ-a, morat ćete rezervirati stol. Nećete zažaliti jer je hrana izvanredna, a bar prepun rasplesanih ljudi.
Odmor u prirodi i partiji
Nasuprot dugačkim pješčanim plažama niski pješčani otočići izranjaju iz oceana, koji nije tirkizne boje kao u većem dijelu Mediterana. Zanimljivo je da otočići zbog jakih struja stalno mijenjaju oblik pa ćete krstareći brodom uvijek naći neko novo osamljeno mjesto gdje možete provesti dan. A tu je i najveća dina u Europi. Potrebno je petnaestak minuta da se popnete na vrh 500 metara široke i gotovo tri kilometra dugačke dine, ali se napor doista isplati zbog prekrasnog pogleda na ocean i zalazak sunca.
Ovo je vinska regija, s vinogradima što se prostiru na više od 115 tisuća hektara premreženih atraktivnim vinskim cestama. Središte joj je Bordeaux, dražestan gradić koji nije prevelik pa ga možete upoznati samo šećući ulicama.
Na povratku na istok Francuske zaustavili smo se u lučkom gradu Marseilleu, koji me atmosferom podsjetio na New York, najviše zbog kulturalne raznolikosti, “rubnosti” i živosti kojom odiše.
Nekadašnja tvornica duhana preuređena je 1992. u kulturni kompleks, a na vrhu zgrade je prostor za druženje od 8000 kvadrata i tijekom ljeta ugošćuje brojne DJ-e, glazbenike i druge umjetnike.
Nakon noćne zabave treba se dobro odmoriti, a južno od Marseillea nižu se stijene uz kristalno čisto modro more. Poseban doživljaj je plaža Calanque d’En-Vau, u istoimenom nacionalnom parku, u uvali usječenoj među visokim oštrim stijenama, a boja mora na najbolji način objašnjava zašto se ovaj dio Francuske zove Azurna obala.
Dobro je znati
Nacionalni park Calanques: Na više od 520 četvornih kilometara između Marseillea i gradića La Ciotat prostire se nacionalni park u kojem duboke uvale skrivaju neke od najljepših plaža na Azurnoj obali.
Raj za surfere: Gradić Hossegor, na obali Atlantika na jugozapadu Francuske, smješten između Biarritza i Arcachona, privlači surfere iz cijelog svijeta. Zbog dubokih podvodnih kanjona ondje nastaju idealni valovi, dok kupače privlači najduža neprekinuta pješčana plaža u Europi.
Pročitajte i:
Atena kroz oči Iris Cekuš: Fina hrana, dobra organizacija i veličanstven pogled s Akropole
Ne znaš tko je ljepši: Domaće zvijezde odabrale su neke od najdivnijih lokacija plave boje
Dečko Natali Dizdar pravi je kavalir: Pogledajte kako zaljubljen par uživa u Francuskoj
Sanja Doležal vodi nas u svoju ljetnu oazu na Mrežnici: Predivna priroda, kupališta i vrhunska hrana
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....