Avanturisti na otok u zadarskom arhipelagu početkom ožujka dolaze radi škrapinga, utrke po oštrim i strmim stijenama - nakon čega slijedi uživanje u lokalnim delicijama i razgledavanje baštine
Otok Pašman u zadarskom arhipelagu, u kojem je more zbog čestih izmjena struja iznimno čisto, svako ljeto privlači brojne turiste. No, za razliku od mnogih drugih hrvatskih otoka koji zimi zamru, on ima što ponuditi i ljudima kojima sunčanje i kupanje nisu najvažnije aktivnosti. Tako se 3. ožujka ondje održava tradicionalna sportska manifestacija Škraping, trčanje i hodanje po oštrim i strmoglavim obalnim stijenama, u kojoj sudjeluju i muškarci i žene.
IZAZOVI NA PUTU
Taj adrenalinski sport na Pašmanu je hit već dvanaest godina - začetnik je atletski stručnjak Josip Tomić - a koliko je popularan, dokazuje i to što je lani sudjelovalo 1400 natjecatelja iz Hrvatske i još jedanaest europskih zemalja. Sudionici na startu dobivaju kartu otoka s ucrtanim kontrolnim točkama koje trebaju proći u što kraćem vremenu, a izazova je mnogo. Jer, moraju se uvlačiti u gudure, provlačiti kroz makiju, zaobilaziti ponore, savladavati oštro stijenje…
OBITELJSKA UTRKA
Dobra vijest je da je škraping podijeljen u četiri kategorije pa svatko bira onu koja mu najviše odgovara s obzirom na fizičku spremu. Marathon (ultra), dužine 45 km, namijenjen je iskusnim sportašima, a challenger, čija je dužina 25 km, rekreativcima. Pred onima koji odaberu active (đir) izazov je od 12 km, a upola manje čeka sudionike u kategoriji light koju još zovu i - obiteljska. Nakon utrke sve čeka večera te zabavni program tijekom kojeg se proglašavaju pobjednici i dodjeljuju nagrade.
DOMAĆE DELICIJE
Oni koji nisu ljubitelji ekstremnih sportova, čak ni u najblažoj varijanti, tih dana na Pašmanu mogu posjetiti Sajam otočnih proizvoda, gdje se predstavlja više od 40 izlagača. Uz nastup kulturno-umjetničkih društava i klapa posjetitelji će uživati u slatkim i slanim specijalitetima te pićima: sokovima, likerima, rakijama, sirevima, džemovima, arancinima, ušećerenim bademima, mariniranoj ribi… A nude se i razne rukotvorine te domaća kozmetika - najčešće na bazi maslinova ulja.
NETAKNUTA PRIRODA
Za sudionike Škrapinga prijevoz iz Zagreba je organiziran, no i ostali mogu lako doputovati. Na otok se dolazi trajektnom linijom ZadarPreko (otok Ugljan) te dalje državnom cestom D110 i mostom u mjestu Ždrelac. Druga trajektna linija je Biograd-Tkon. Naselja se nalaze na sjeveroistočnoj strani otoka (noći se uglavnom u privatnom smještaju), a južnu krase netaknuta priroda, brojne uvale, modro more, stare ribarske kuće i - veličanstven pogled na Kornate.
SREDNJOVJEKOVNE GRAĐEVINE
Uz prirodne ljepote, u kojima posebno uživaju ljubitelji robinzonskog odmora, Paš- man ima i bogatu srednjovjekovnu kulturnu baštinu. Primjerice, Franjevački samostan sv. Dujma u mjestu Kraj i Benediktinski samostan sv. Kuzme i Damjana na brdu Ćokovac. U mjestu Otus su Crkva sv. Ante i ostaci ljetnikovca s početka 15. stoljeća, a nedaleko od Neviđana nalaze se ruševine ranokršćanske Crkve sv. Martina. Još je starija bizantska utvrda Pustograd iz 6. stoljeća, sagrađena blizu Tkona.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....