Iskustva u kupovini, nećemo si lagati, imam napretek - kako u standardnim dućanima, tako i na mjestima sa second hand robom, ali to nije dovoljno za uspješan prelazak na prodajnu stranu, no jedno temeljito čišćenje nakupljene odjeće ponukalo me da se (opet) okušam kao prodavačica na buvljaku, kako je prošlo i prikupljene savjete možete pročitati u ovom vodiču.
S popuštanjem mjera i dolaskom toplijih dana, iskopavanje po zabačenim dijelovima ormara, i to onog iz roditeljske kuće, djeluje kao jako plemenita radnja. Još kada se ti arheološki pronalasci, zvani i odjeća iz srednje škole i s faksa, mogu prodati i zaraditi koju kunu cijela se ideja čini kao bljesak genijalne providnosti koja će unijeti svjetlost u svakodnevicu zagušenu raznim higijensko-socijalnim mjerama i novom normalnosti. Stoga sam odlučila upravo tako pročistiti prostor i ormare, a u tome su mi se pridružile sestra i prijateljica.
Ovo je možda pravi trenutak da napomenem kako ne postoji žena s kojom sam razgovarala o svom pothvatu prodaje na buvljaku, da nije rekla kako i ona ima ogromne količine robe koju bi mogla upravo tako riješiti, čak i one koje sam srela na buvljaku nakon njihovog uspješnog šopinga, a pali su i budući dogovori da bih mogli udruženo staviti krpice na tezgu na nekom budućem buvljaku. Baš zato, pišem ovaj članak kao mali vodič za što bolje snalaženje bilo za prodaju ili kupovinu na buvljaku.
Proces prodaje, dakle, počinje sortiranjem. U mom slučaju to je izgledalo ovako: ovo ću zadržati, ovo prodajem, a ovo ako ne prodam - još bolje jer bih mogla ipak zadržati, iz sentimentalnih razloga.
Prodavati se može sve od odjeće, obuće, nakita, torbi, knjiga, nosača zvuka, slike, kišobrana, rukotvorina, posuđa, čak i manjih komada namještaja.
Nakon višemjesečne pauze Ful Kul buvljak, objavio je i datum održavanja, kao i obično bila je to jedna subota i prostor zagrebačkog kluba Boogaloo. Zakupiti stol, tezgu ili prostor relativno je jednostavno, pošalje se e-mail organizatoru i dogovori pismenim putem. Ovisno o veličini prostora i onoga što vam treba formira se i cijena.
Nova prodaja, nova pravila
Ovo mi nije prvi put da sam prodavala, i tada sam također bila udružena s više prijateljica na istom štandu, ali taj put cijeloj sam operaciji pristupila prilično amaterski. Većinu sam haljina podijelila prijateljicama, a u minus sam ušla kupovinom pola tuceta knjiga i drugih neophodnih asesoara.
Novi buvljak, nova tezga, novo normalno i novo pravilo da nema labavo. Nema dijeljenja, nema nepotrebne kupovine. Eventualno je moguća razmjena.
Stol koji sam zakupila sa sestrom i prijateljicom, zajedno smo i aranžirale, napisale cijene, pregledale ponudu jedna od druge. I naš interni dogovor bio je da međusobno imamo pravo prvokupa - pogodbe, ali da se principa kupovine, a ne poklanjanja, moramo držati i među sobom, a zatim i u širem krugu.
Buvljak s oko 40 štandova, među kojima je i rabljena, ali i nova roba, rukotovrene, dizajnerski nakit, knjige, i audio ponudu da ne spominjem, velik je mamac za novčanik, pogotovo kada si tamo prisutan od 10 do 17 sati koliko buvljak i traje. Da bi se težak zadatak ne trošenja vlastitog novca i ispunio, trebalo je imati i dodatan motiv, podignuti ljestvicu.
Tako sam si obećala da sva zarada ide u moj fond za gramofon, kojeg toliko dugo nabavljam da mi je već neugodno pričati o tome prijateljima. Narodna mudrost klin se klinom izbija, dobila je novu dimenziju, protiv imaginarne kupnje možeš samo drugom imaginarnom kupnjom.
U pripreme također ulazi pranje i peglanje odjeće, priprema vješalica, određivanje cijena. Ako imate štender na koji možete objesiti komade pregledno to će vam biti veliki plus u prodaji. Što se cijena tiče moj savjet je da one budu što jednostavnije i što zaokruženije. Osim ako ne dođete s vrećom punom 'medeka' odnosno kovanica od pet kuna, nema smisla imati cijenu od 25, 35, 45 i tako dalje kuna... Osim ako tih pet ne otpišete odmah u procesu nagovaranja neodlučnog kupca. Ali to već prepuštam umješnosti cjenkanja svakog ponaosob.
Pripremite sitan novac za uzvraćanje, jer i na vlastitom primjeru kupca, mogu potvrditi da sam bolje prošla isključivo zato što mi prodavači nisu imali za uzvratiti točan iznos, pa su prihvatili onaj manji koji sam imala u sitnišu.
Lov na atraktivne komade
Po mom iskustvu na buvljacima najatraktivniji artikli su: dizajnerski, kvalitetni komadi koji se sada prodaju i za deset puta manju cijenu, zatim predmeti koji su smješteni u odjeljku "Sve za 10/5/1 kuna", a i sve ono između toga.
Kolega fotograf došao je na terasu Boogaloo kluba i krenuli smo u potragu za malo boljim komadima, to su oni skuplji, markirani komadi, koji se na buvljaku prodaju po primjerenim buvljačkim cijenama.
I ponuda nije bila loša, zaista, na većini štandova, vlasnice su spremno vadile svoje najbolje komade. Bilo da je to haljina za maturalnu večeru koja je koštala 1700 kuna, a sada se prodaje za 700. Ili je riječ o skupim cipelama marke Guess, koje niti su nošene, niti koštaju više od 100.
Cvjetna suknja šivana po mjeri u jednom zagrebačkom butiku, cijena je bila četveroznamenkasta, a sada se prodaje za 60 kuna. Vintage komadi, koji možda nisu markirani zvučnim imenima, ali su ručne izrade, dobro uščuvani više desetljeća i novim vlasnicama garantiraju originalni izgled. Kožna pismo torbica 50 kuna, a zlatno siva suknja 70 kuna, samo su neke od naših 'foto-ulova'.
Ruksak pomodne, nordijske marke Fjällräven, iznimno atraktivne crne boje, košta samo 50 kuna. Iako je vidno uščuvan, odnosno kao da nikad nije korišten, nisam posustala i kupila ga. U tom su me trenu nazvale moje suvlasnice tezge, pitaju me pošto prodajem nakit, točnije ogrlice. Kažem sve su po 20 kuna. Kasnije sam saznala da su moje suradnice prodale jednu.
Kad online prodaja krene krivo
Kolega i ja smo nastavili potragu i naišli na mušku pilotsku jakna, pripadala je pravom pilotu, prijatelju od prodavateljice, tu se nudi za 150 kuna. Konkretan komad kožne odjeće definitivno je isplativ.
Stižemo na štand na kojem vlasnica spremno kaže da ima dosta markiranih komada i krene ih redom vaditi. Traper suknja Tommy Hilfiger, zatim košulja Abercrombie & Fitch i jakna Liu jeans, gotovo svi komadi su joj 20 do 30 kuna. Kod iste prodavateljice jedna mala kožna, torbica marke Mandarina Duck, prodavala se za 40 kuna, a prodana je za 30. Pitate se kako znam? Eto tako. Pitam se i ja što mi je trebala još jedna torbica u kolekciji pa na neke misterije svemira jednostavno ne znamo odgovoriti.
Našlo se tu još mnoštvo odjeće, od Diesel topa za 20 ili Desigual hlača za pet kuna. Bakine krznene bunde za koju prodavateljica kaže da košta: "Daj što daš i nosi". Zaštitna torbica za gadgete marke Apple također za desetak kuna. Poanta je da gotovo svaku cijenu možete spustiti, pogotovo ako od istog prodavača kupite više stvari.
Nađe se na buvljaku i mnogo nikad nošene odjeće i obuće, đonovi čisti, etikete vise s haljina, košulji, majica. Cijene su tu nešto veće, oko 50 kuna za majice, 100 za haljine ili 400 kuna za nikad nošene Dr. Martens ženske sandale kupljene u Londonu. Ali ipak prodavatelji nisu baš imali sreće s njima, barem ne tog dana. U razgovoru s njima saznaš da je uglavnom riječ o neuspjeloj online kupovini, a najsigurniji način za postizanje dostojne cijene nikad odjevenog komada je opet – online prodaja.
Samo zakon matematike
Kada si prodavač na buvljaku na koji ti dolazi i mnogo prijatelja, svakih nekoliko minuta netko te pita za promet, bilancu. Osim one ogrlice za koju sam saznala da sam je 'prodala', također sličnom metodom prodala se i još jedna majica. Ukupna zarada 40 kuna. Trideset je otišlo na lijepu plavu torbicu. Tako veći dio dana ponosno odgovarala: "10 kuna samu plusu”.
Mislim si barem jedna singlica iz Free Birda, second hand music shopa, će pasti u gramofonsku škrabicu. Sve do trenutka kada sam vidjela da se na štandu do mog prodaju čaše za šampanjac, metalne, potpuno iste kao četiri koje sam kupila lani na ljetovanju na uličnom bazaru u Puli. Tom sam prilikom prodavačici rekla da ću se zbog tih čaša uvijek sjetiti Pule, a ona mi je odgovorila kako preko godine prodaje nedjeljom na Britancu. Tako da mi se u subotu pružila jedinstvena prilika da ih kompletiram u set od šest i time zatvorim krug svojih zagrebačkih čaša. I dalje se više nisam hvalila plusom u zaradi. Iako sam dobila i dvije male čašice za liker gratis.
Trgovačka sreća baš me nešto i nije htjela, budući da sam obje stvari prodala kada nisam bila za štandom, možda je problem u meni, jer prodati sebe i svoje stvari to je iznimno teška zadaća. Ali, budimo realni, na prodaju buvljaka, osim ako se time ne bavite profesionalno, ne treba ići s velikim ambicijama, bitno je druženje i sitna veselja nakon uspješne kupovine.
U konačnici niti sam se riješila odjeće, niti sam zaradila, no nema ni malo mjesta nezadovoljstvu. Pa čak i osnovni zakon matematike kaže da kad pomnožiš minus i minus dobiješ plus. To je pravilo kojeg si u zadnje vrijeme često ponavljam.
U galeriji možete pogledati komade koje smo izdvojili iz ponude.
Pročitajte i:
Recept za svakog: Ova epidemija prisjetila me da znam kuhati sapune, a možete i vi
Jedini kod nas tetoviraju bradavice ženama koje su preživjele rak dojke i to - potpuno besplatno
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....