Jesen, godišnje doba koje nosi šarenu prirodu, mnoštvo nutritivno bogatih plodova, no i sve češće pitanje: Kako ojačati imunitet prije zime? Ove godine svi su na dodatnom oprezu zbog koronavirusa.
Ove godine smo svi na većem oprezu jer vlada pandemija koronavirusa. Kažu da drveće u jesen odbacuje lišće i tako zapravo čuva svoje zdravlje i energiju. Time biljka stvara sebi novi početak u proljeće, a hranjive tvari iz raspadajućeg lišća se recikliraju na zemlji, kako bi pomogle u rastu sljedećoj generaciji listova.
Lišće ne otpada s drveća odjednom, već polako u vrlo kontroliranom procesu. Tako bi i naše tijelo u skladu s prirodom, trebalo polako i u kontroliranom procesu uvoditi promjene koje nas vode ka vitalnosti i boljem zdravlju. Trebamo odbaciti loše navike, no ne možemo očekivati rezultate preko noći.
No mnogi i dalje misle da je zdrava prehrana odricanje, neukusna hrana i zabrane. Koliko puta ste se odrekli nečega, gladovali, iscrpljivali organizam - bez ikakvog smisla. No, idemo isprobati drugačiji pristup. Umjesto da se odričemo, idemo konzumirati i uključivati namirnice koje hrane i jačaju naše tijelo!
Ono što mi nutricionisti često ističemo, a mnogi odbijaju čuti pa pribjegavaju lakšim rješenjima i copy/paste dijetama nadajući se brzim rješenjima, su zbilja važne znanstveno dokazane činjenice koje bi vam trebale olakšati pogled na vaše zdravlje i prehranu:
- Ne postoji zdrava i nezdrava hrana već zdrava i nezdrava prehrana!
- Ne postoji jedna dijeta ili tip prehrane koji odgovara svima!
- Držanje dijeta je totalno passe, zastarjelo, da ne kažem besmisleno. Jer ono što vi trebate nije dijeta, već individualni plan prehrane prilagođen vama.
Kada nekome želimo dobre želje obično mu želimo zdravlje, sreću i ljubav - sve troje ima veze s mikrobiotom. Koji je prvi znak da vam je netko privlačan, simpatičan i drugačiji u drugih? Leptirići u trbuhu! Naša crijeva šalju mozgu putem vagus živca znak možda će se dogoditi ljubav! O zdravlju i sreći slijedi dalje u tekstu.
Što je to mikrobiota o kojoj toliko toga ovisi u našem životu?
Mikrobiota je zajednica "dobrih" mikroorganizama (bakterija, virusa, gljivica i protista) koja naseljava tanko crijevo, a najveći dio živi i kolonizira isključivo debelo crijevo. Predstavlja važnu kariku u normalnoj probavi hrane, apsorpciji, iskorištavanju hranjivih tvari iz hrane, ali o našoj mikrobioti ovisi i funkcija imunološkog sustava. Čak 70 posto našeg imunološkog sustava određuje sastav naše mikrobiote!
Na sastav mikroorganizama koje nosimo utječe podneblje u kojem živimo, dob, spol, rasa te prehrambene navike. Nedavne studije su pokazale da su čak i jednojajčani blizanci imali različite reakcije na istu hranu jer su blizanci međusobno dijelili samo 37% istih mikroba. To je tek nešto više od nepovezanih pojedinaca, koji u prosjeku dijele 35% istih mikroba.
Ne moraš iz temelja mijenjati svoje dosadašnje prehrambene i životne navike. Ne moraš čak ni jesti manje, samo jedi pametnije.
Koliko puta ste čuli - tajna zdrave prehrane je u uravnoteženoj prehrani? Koliko vas uopće nije svjesno da jedete jedne te iste namirnice svaki dan? To dugoročno nije najbolje za vas. Uvedite u svoj život ukusnu raznolikost.
Vodeći stručnjaci koji proučavaju zdravlje crijeva i naše mikrobiote ističu važnost raznolike biljne hrane te povećan unos vlakna, stoga bi tjedno trebali unositi barem 30 različitih biljnih namirnica. U to spadaju voće, povrće, integralne žitarice, leguminoze, orašasti plodovi, začini i biljke. Pri tome ne isključujemo ni zdrave izvore proteina, masti i ugljikohidrata. Ne isključujemo već uključujemo!
Da bi vam bilo lakše, istaknut ću sezonske, jesenske namirnice: kruška, jabuka, šljiva, dunja, grožđe, nar, orah, lješnjak, badem, kesten, paprika, feferoni, rajčica, krastavci, patlidžani, tikvica, kupus, kelj, kelj pupčar, cvjetača, brokula, zelena salata, endivija, crveni radič, matovilac, rukola, blitva, špinat, cikla, celer, korabica, mrkva, peršin, hren, repa i moja omiljena jesenska namirnica - bundeva ili buča.
Namirnice poput paprike, koju imamo u više boja - crvena, zelena, narančasta, žuta - slobodno sve pomiješajte zajedno jer samo paprika će vam donijeti 4 boda od ciljanih 30. Vjerujem da ćete u kratkom roku primijetiti da imate više energije, vaše raspoloženje bi se moglo promijeniti, jer mikrobiota je odgovorna za sintezu neurotransmitera serotonina čak 90 posto i dopamina 50 posto - puno razloga za više sreće, zar ne?
Pridružite se izazovu 30/7 već danas, 30 raznolikih biljnih namirnica na tjedan za dobro zdravlje crijeva i zdravu mikrobiotu!
Totalni zaljubljenik u hranu i prehranu Angelina Paić, sveučilišni je specijalist nutricionizma sa završenim Prehrambeno-biotehnološkim fakultetom u Zagrebu, smjer Prehrambeno inženjerstvo. Iako radi u struci u laboratoriju za kontrolu pitke vode, ljubav od brucoških dana joj je nutricionizam, utjecaj hrane na čovjekov organizam, odnos čovjeka i hrane. Upravo zbog toga upisala je poslijediplomski specijalistički studij “Nutricionizam” u Osijeku na Prehrambeno tehnološkom fakultetu. Njene savjete možete pratiti i na Instagramu.
Čitajte i:
To nije dobro: Staviti sebe na posljednje mjesto često znači hranom puniti prazninu koju osjećamo
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....