Dosta je terora mladosti, poručile su pjevačica Sanja Doležal i voditeljica Barbara Kolar, članice našeg stručnog stožera za skidanje stigme sa ženskog klimakterija, koji promiče korištenje hormonske nadomjesne terapije, opušteni seks nakon pedesete i uživanje u novostečenoj slobodi. O svemu su progovorile na našem panelu Gloria osobno, koji se održao na temu ‘Oči u oči s menopauzom‘. Moderatorica Barbara Kolar ugostila je, osim Sanje Doležal, i gestalt i seksualnu terapeutkinju Natašu Barolin Belić te zagrebačkog ginekologa doc. dr. sc. prim. Ivana Fistonića.
Ulazak u menopauzu - razdoblje života koje počinje nakon zadnje mjesečnice - svaka žena proživljava drukčije. Zato nema univerzalnog recepta koji će joj pomoći, a situaciju otežava i to što je za mnoge menopauza još uvijek tabu tema. Kako bismo s nje skinuli taj veo srama i nelagode, na našem panelu Gloria osobno - Oči u oči s menopauzom otvoreno smo razgovarali s pjevačicom Sanjom Doležal, gestalt i seksualnom terapeutkinjom Natašom Barolin Belić i zagrebačkim ginekologom doc. dr. sc. prim. Ivanom Fistonićem.
Njihovu burnu raspravu na terasi Matis Absolut Lounge vodila je Barbara Kolar, kojoj je bilo posebno drago što je Gloria osobno - nakon godinu dana bez publike - ponovno pružila priliku za ugodno druženje panelista i uzvanika, uz piće i fine zalogaje.
Doktor Fistonić objasnio je da žene u Hrvatskoj u prosjeku ulaze u menopauzu između 47. i 50. godine, a prvi su simptomi skraćivanje ili odgoda ciklusa, kod nekih i produljeno krvarenje. Mnogo toga ovisi o podneblju, prehrani i načinu života pa tako samo 20 posto žena na Dalekom istoku ima probleme u menopauzi, dok ih je kod nas čak 85 posto.
Valovi vrućine, takozvani valunzi, promjene težine i raspoloženja te ostale tegobe obično traju od jedne do tri godine. Sanja Doležal sve ih je osjetila na vlastitoj koži.
"Menstruaciju sam izgubila sa 53 godine, a prva tri-četiri mjeseca imala sam i po stotinu valunga dnevno. Poslije su se prorijedili, no trajalo je to oko godinu i pol. Nisam uzimala nadomjesnu hormonsku terapiju nego sam pila - čaj od kadulje! No, valovi vrućine nisu me toliko mučili kao valovi tuge i sjete koji su me često preplavljivali, a pomogla mi je selidba iz Zagreba u prirodu. Menopauza je vrijeme kada se žena treba okrenuti sebi, postaviti si pitanja tko je, što je i kamo ide, a kad odgovori na njih, javlja se velika snaga i samopoštovanje. Na Zapadu vlada teror mladosti - svi moraju biti lijepi i mršavi, a žena nakon pedesete je za odbaciti. To je potpuno pogrešno: žene u tim godinama su jako vrijedne, one su boginje i mediji trebaju slaviti njihovu mudrost i ženstvenost", smatra Sanja Doležal, koja je o svojim iskustvima govorila i prije tri godine u kazališnoj predstavi “Menopauza” u režiji Nine Kleflin.
Da je sve individualno, najbolje govori primjer Barbare Kolar, koja nije imala ni približno takve tegobe kao Sanja.
"U menopauzu sam ušla u ranim četrdesetima bez ikakvih simptoma. Kako nije bilo problema, nije bilo ni potrebe za uzimanjem nekih preparata", rekla je TV i radijska voditeljica.
Da sa završetkom ženinog reproduktivnog razdoblja počinje ono kreativno, smatra psihoterapeutkinja Nataša Barolin Belić. Velik dio energije koji je žena dotad usmjeravala na djecu sada može iskoristiti za sebe.
"Postoji mnogo razina na kojima može pronaći dubinu i duhovnost, a nekima baš to treba. Žena je seksualno biće do kraja života, a u menopauzi gubi strah od neželjene trudnoće te se može opušteno prepustiti užicima koje donosi zrelost. No, važnu ulogu tu ima partner, jer ženi u tim godinama treba više vremena da se uzbudi i postigne orgazam, a može osjećati bol zbog suhoće rodnice... Srećom, to je rješiv problem, postoje kreme za ovlaživanje rodnice kao što je Vagisan, koju i sama koristim. I u zreloj dobi moguće je probuditi strast s dugogodišnjim partnerom ako se trudimo - kreiramo romantične trenutke, uvedemo u seks razna pomagala i igračke... S druge strane, i novo muško tijelo je odličan afrodizijak", duhovito je zaključila Nataša Barolin Belić.
Inače, Vagisan je prva krema protiv suhoće rodnice na hrvatskom tržištu koja ne sadrži hormone i puno je bolji izbor od klasičnih lubrikanata. Vagisan sadrži i lipide koji djeluju umirujuće te pružaju dugotrajan učinak, a zahvaljujući mliječnoj kiselini pomaže održavanju prirodne kiselosti u rodnici.
I dr. Fistonić je imao brojne savjete za žene koje se bore s nuspojavama menopauze.
"Sve se to može izbjeći nadomjesnom hormonskom terapijom koju - zbog nedovoljne informiranosti - u Hrvatskoj koristi samo dva do pet posto žena. A mogućnosti ima raznih, od takozvane hormonske spirale koja se umeće u maternicu do uzimanja nadomjesne hormonske terapije oralno ili u obliku transdermalnog estrogenskog spreja, koji se samo pošprica na podlakticu. Zašto se mučiti kad možete koristiti dostignuća moderne medicine koja mogu pomoći i da se kod žena pojača uzbuđenje i želja za seksom. Zato je ključno da se žena, kad primijeti simptome menopauze, konzultira s ginekologom, jer svaka treba individualnu terapiju", kaže dr. Fistonić.
Urednica i TV voditeljica Tončica Čeljuska, jedna od gošći panela, otkrila nam je da i sama koristi nadomjesnu hormonsku terapiju, na koju se odlučila zbog problema s valunzima.
"U menopauzu sam ušla sa 48 godina i odmah sam na savjet svog ginekologa počela uzimati tablete estrogena, koje pijem svako jutro. Menstruacija mi se vratila i više nemam nikakvih problema. Jednom godišnje idem na mamografiju kako bih bila sigurna da hormoni ne utječu loše na moje zdravlje i zasad je sve u redu. Ne vidim razloga zašto bih se mučila s valunzima ako postoji jednostavno medicinsko rješenje", kaže Tončica Čeljuska.
Za one koje se odvaže na korak dalje dr. Fistonić je ponudio još neke mogućnosti.
"Sve više žena odlučuje se na neinvazivne laserske zahvate u svrhu rekonstrukcije i regeneracije genitalnog područja te punjenje vulve filerima. Kao posljedica proširenja rodnice tijekom porođaja mnoge žene imaju problema sa stresnom inkontinencijom, primjerice kada se nakašlju. Sve se to lako može riješiti laserskim zahvatom", tvrdi dr. Fistonić.A dok se ne odluče na taj zahvat, idealno rješenje su Attends ulošci za inkontinenciju koji, za razliku od običnih higijenskih, imaju mnogo prednosti: iznimno su mekani i udobni te štite od neugodnih mirisa.
Ideja dr. Fistonića o estetskom remodeliranju genitalnog područja nije naišla na plodno tlo kod Sanje Doležal, koja smatra da žene u pedesetima trebaju voljeti same sebe onakve kakve jesu. Ipak, treba biti tolerantan i prihvatiti da neke žene žele pomladiti i “ono dolje” laserom, da nekima odgovara hormonska nadomjesna terapija, a drugima biljni preparati kojima se na prirodan način, ali znatno sporije, dolazi do cilja.
No, sve će si zasigurno priuštiti dobru kremu za lice, kao što je Caudalie Resveratrol-Lift, s novom formulom u borbi protiv starenja kože: u njoj su, naime, prirodna hijaluronska kiselina, resveratrol iz grožđa i veganski kolagen, što sve zajedno zaglađuje kožu, vraća joj volumen i potiče aktivnost proteina odgovornih za mladolik izgled.
"Svaka žena u zrelim godina treba pronaći svoje unutarnje sidro. Ja sam ga pronašla u duhovnosti, no za neke žene to može biti bog ili priroda. U čemu god da ga pronađu, važno je da oslonac izvan sebe zamijene osloncem u sebi. Menopauza je normalan dio života, tako ga treba prihvatiti i hodati kroz njega uzdignute glave. A da bismo si olakšale, trebamo što više javno pričati o menopauzi", poručuje Nataša Barolin Belić.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....