ANDREA PIACQUADIO/PEXELS
Ice, ice, baby

Popularnost im je porasla za 25 posto: Ovaj tip kupke donosi brojne benefite

Kupke s hladnom vodom mogu pomoći smanjiti upalu u organizmu, podići razine hormona sreće, poboljšati spavanje, ublažiti stres i bolove, ubrzati oporavak poslije ozljeđivanja...

Kupke s hladnom vodom mogu pomoći smanjiti upalu u organizmu, podići razine hormona sreće, poboljšati spavanje, ublažiti stres i bolove, ubrzati oporavak poslije ozljeđivanja...

Terapija hladnoćom stalno dobiva na popularnosti, a zanimanje za nju putem interneta skočilo je u zadnjih godinu dana 25 posto, podaci su platforme Spate. Želite li isprobati njezin učinak, no obližnji wellness centar ne nudi uranjanje u hladnu vodu, a ledena kupka u jezeru (rijeci, moru) u ovom vam je trenutku ipak previše, možda vas razveseli činjenica što terapiju hladnom vodom lako možete provesti kod kuće i osjetiti sve njene dobre strane.

Dobrobiti hlađenja

Uranjanja u ledenu vodu u spa centrima provode se u malim bazenima napunjenima vodom čija je temperatura od 4°C pa do 10°C. Takvu kupku možete pripremiti i u kadi; dobrobiti, od kojih su mnoge i klinički dokazane, bit će jednake – navodi se da hladne kupke smanjuju upalu u organizmu, podižu razine hormona sreće kao što su endorfini i dopamin, poboljšavaju spavanje, ublažavaju stres i bolove te ubrzavaju oporavak poslije ozljeđivanja. Kod sportaša i svih koji puno treniraju najveća je korist od ledenih kupki smanjenje stresa i pritiska u mišićima, zglobovima, ligamentima i tetivama. To otpuštanje napetosti pomaže tijelu da se brže oporavi.

image

Sve dobre strane terapije hlađenjem možete osjetiti i u kućnim uvjetima

MINH PHAM/UNSPLASH

Ledene kupke po nekima mogu biti i odličan uvod u trening prilagodbe – učeći tijelo da se privikne na različite vrste ekstrema, možemo podići mentalnu otpornost i pomoći umu da se osjeća ugodno i dok smo u stanju nelagode. Tako ćemo se moći bolje nositi i s ostalim vrstama stresa.

Kako hladnoća zapravo popravlja zdravlje?

Zanimljivo je kojim procesima hladna voda postiže pozitivno djelovanje na tijelo. Prošlogodišnja australska studija pokazala je da se po ulasku u hladnu vodu sve krvne žile stegnu, čime se smanjuje upala u tijelu. Po izlasku iz hladne vode, žile se otvaraju, u njih navre krv i vraća se na površinu te se pojačava cirkulacija, što osnažuje mišiće krvnih žila. U tom trenutku hladnoća aktivira smeđu mast, a to je oblik masti koji sagorijeva kalorije, pa će tijelo početi drhtati kako bi se ugrijalo, a metabolizam će se ubrzati kako bi tijelo opet došlo u homeostazu, tj. u stanje normalnog funkcioniranja. Takav napor za tijelo, a i za naš sustav termoregulacije, pozitivno utječe na spavanje, pa bismo nakon hladne kupke trebali spavati poput beba. Isti je istraživački tim otkrio i kako uranjanje u hladnu vodu vjerojatnije pozitivno utječe na izvedbu mišića i bolje ublažava bolova u mišićima nakon intenzivnog vježbanja nego pasivno oporavljanje. Osim za bolji oporavak nakon vježbanja te za poticanje boljeg spavanja navečer, hladne kupke mogu se koristiti i ujutro za smanjenje stresa u danu koji nas čeka.

image

Nakon hladne kupke valja se utopliti

YAN KRUKAU/PEXELS

Samo polako

Cilj je tijekom terapije hlađenjem dostići dvije do pet minuta "namakanja" u hladnoj vodi, ali naravno, do toga se dolazi postupnim privikavanjem. Možete početi s deset do 15 sekundi, pa lagano produljivati vrijeme provedeno u hladnoj vodi, a već je jedna minuta vrlo dobar rezultat. Početnici ne bi trebali dodavati led vodi, dovoljna će biti hladna voda iz slavine. Ne smijemo se izlagati ničemu što naše tijelo ne može podnijeti, jer pretjerivanjem možemo izazvati stres umjesto pozitivnih učinaka.

Ako vam je pomisao o uranjanju cijelog tijela u kadu punu hladne vode nekako strašna, najlakše bi bilo početi pod hladnim tušem. I ovdje je važno polako se privikavati, a na tušu namjestite blagi mlaz kako biste izbjegli neugodno udaranje vode o kožu.

image

Početnici ne bi trebali dodavati led vodi, dovoljna će biti hladna voda iz slavine

THOUGHT CATALOG/UNSPLASH

Možete pokušati ovako

Evo i nekoliko prijedloga za terapiju hlađenjem koje možete provoditi kod kuće.

Mokre čarape: Ovo je najnježniji početak - obujte mokre i hladne čarape kako biste poboljšali cirkulaciju krvi i korisnih tvari u njoj. Hladne čarape potiču protok krvi i limfe poput malih pumpi te tako podižu životnu snagu, tvrde naturopati, liječnici prirodnim metodama.

Postupno hlađenje: Dok se tuširate postupno spuštajte temperaturu vode, a završite s najhladnijom vodom iz slavine najdulje jednu minutu.

Ili naglo: Oni koji nisu previše osjetljivi mogu preskočiti polagano spuštanje temperature i odmah odvrnuti hladan tuš, osobito nakon intenzivnog treninga.

Ledena kupka (nije za početnike): Vodi u kadi dodajte led kako biste postigli temperaturu od 10 do 15°C. Nemojte ostati u vodi dulje od deset minuta.

Nakon svakog oblika hlađenja važno je utopliti se kako bi se izbjeglo pothlađivanje. Tko ima bilo kakve teže zdravstvene probleme, posebno srčane, treba se prije ledenih terapija posavjetovati s liječnikom.

22. prosinac 2024 21:08