Noćni počinak najmoćniji je način da "resetiramo" i tijelo i dušu. Završetak dana bit će još ugodniji s njegujućim ritualima i "asesoarom" poput svilenih maski i jastučnica što pridonose jedrini kože i kose.
Uskoro prelazimo na ljetno računanje vremena - u nedjelju 30. ožujka, u 2 sata ujutro pomaknut ćemo kazaljke jedan sat unaprijed, na 3 sata - i tako “izgubiti” jedan sat sna. Ta naizgled mala promjena mnogima itekako utječe na bioritam, osobito ako inače ne spavaju dovoljno. Manjak sna među najčešćim je tegobama današnjice jer suvremeni način života zahtijeva neprestanu uključenost, pa je ostajanje budnim do kasno u noć postalo uobičajeno kako bismo nadoknadili ono što nismo stigli obaviti, ili da bismo se opustili - iako se to “opuštanje” često svodi na zurenje u ekrane.
Nespavanje je čest uzrok kroničnog umora, tjeskobe i smanjene sposobnosti koncentracije, a pritom se povećava sklonost kofeinskim i energetskim pićima, alkoholu, cigaretama i drugim opasnim “stimulansima”. Kronična neispavanost oslabljuje imunitet, uzrokuje poremećaje metabolizma i potiče debljanje, povećava rizik od srčanožilnih bolesti... Često je u podlozi nesanice već prisutna neka bolest, npr. apneja (prestanak disanja tijekom spavanja) te poremećaji rada štitnjače ili pak neurološki poremećaji. Ukratko, problemi sa spavanjem uvijek imaju širu sliku pa se treba savjetovati s liječnikom te uspostaviti takozvanu higijenu spavanja kako bismo se ponovno uskladili sa svojim biološkim satom. Na tržištu je mnogo proizvoda što se preporučuju za bolji san, od mirisnih maglica što se rasprše po sobi i posteljini, do umirujućih kupki i napitaka, ali time se ne može riješiti uzrok problema, nego se eventualno može pridonijeti opuštanju i osjećaju ugode.
Ponajprije treba ustanoviti kako vlastitim ponašanjem pridonosimo nespavanju. Prema svjetskim statistikama, u 30 posto slučajeva nesanica je posljedica zdravstvenih poremećaja, odnosno bolesti, a u preostalih 70 posto slučajeva poteškoće sa spavanjem proizlaze iz loših navika i utjecaja okoline. Počevši od prekasnog odlaska u krevet, prekomjernog korištenja mobitela i kompjutora, stresa, nezdrave prehrane... Također postoji velika vjerojatnost da doslovno ležite na problemu, jer neprikladan krevet čest je uzrok nesanice praćene glavoboljom i križoboljom. Stoga pravilno odabran madrac može biti svojevrstan lijek za miran san.
Ukratko, dovoljno sna znači bolji život - a utoliko i svježiji izgled. Naime, noću se koža (baš kao i cijeli organizam) intenzivno obnavlja. Stoga je večernja njega “točka na i” u priči o blagodatima spavanja. Dobrodošle su i takozvane beauty jastučnice koje obećavaju da se koža tijekom noći neće “zaležati”, već zadržati jedrinu. Najpopularnije su jastučnice od čiste svile jer lice njome lagano klizi, ali i zato što svila apsorbira manje vlage nego druge tkanine, pa neće “popiti” kremu s kože, nego će čuvati njezinu svježinu. Kao dodatni plus navodi se to što svila zbog glatkoće i očuvanja vlage godi i kosi. Za još veću ugodu, svilene jastučnice često dolaze u kompletu s maskama za spavanje. Najpoželjnije su one s udubinama s unutarnje strane, posebno dizajniranima za veću udobnost područja oko očiju i zaštitu trepavica od trenja i pritiska.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....