Sunčani dani naglašavaju zanemarene kutke u domu: uz naše smjernice oslobodite se suvišnih predmeta! Kristina Zvonar Brkić, prva profesionalna organizatorica u Hrvatskoj, za Gloria iN magazin savjetuje kako uvesti red kod kuće i zadržati ga.
Vrijeme karantene idealna je prilika za veliko proljetno pospremanje - uvjerena je Zagrepčanka Kristina Zvonar Brkić, vlasnica tvrtke In&Out Organizing i prva profesionalna organizatorica u Hrvatskoj. Kako si ne biste stvarali pritisak, njezin je prijedlog svaki dan obaviti jedan zadatak: pospremiti jednu policu, ormarić...
Vrlo je važno
- Pospremanje i rješavanje viškova može biti vrlo naporno jer u kratkom vremenu treba donijeti mnogo odluka. Ako se krene s idejom da ćemo odjednom mnogo toga riješiti, vrlo brzo ćemo se iscrpiti i, moguće, naći u još većem neredu nego prije. Zato je bolje krenuti, primjerice, od ladice, maknuti stvari koje nam više ne trebaju i ispuniti je onima koje volimo i imaju svrhu. Time ćete imati osjećaj da ste nešto postigli taj dan i to će biti dovoljan motiv za nastavak sutra - kaže Kristina Zvonar Brkić, koja savjetuje da si na početku zapišete što sve želite postići raščišćavanjem.
Zatim treba napraviti plan odakle krenuti - a to je onaj dio stana koji nas najviše frustrira, jer će nam pospremanje tog dijela donijeti najviše olakšanja.
- Ako zaključite da vam taj predmet ne treba, postoje tri načina kako ga se riješiti: reciklirati, donirati ili baciti. Zato je važno prije početka pospremanja pripremiti tri vreće ili kutije s tim natpisima - govori Kristina Zvonar Brkić.
Kuhinja
☛ Zadržite samo one lonce i tave koje često koristite. Operite ih odmah nakon svake uporabe da se ne gomilaju u sudoperu.
☛ Zadržite samo one posude za pospremanje hrane koje vam najbolje odgovaraju veličinom - obično su to one koje se dobro uklapaju u hladnjak ili ostavu. Maknite sve posude kojima ne možete naći poklopac.
☛ Servisi za jelo najčešće su za šest ili osam osoba. Razmislite o tome koliko članova obitelji imate i dolaze li vam često gosti - ovisno o tome, možda možete smanjiti količinu posuđa i pribora za jelo.
☛ Posudice za začine možda izgledaju simpatično, ali zadržite samo one koje zaista koristite.
☛ Ako posude i pribor za pečenje kolača čuvate za slučaj da ćete ih jednog dana možda poželjeti peći, riješite ih se. Ako ih do sada niste koristili, velika je vjerojatnost da ni nećete.
☛ Podijelite kuhinjske krpe, stolnjake, pregače i podloške na one koji vam trebaju i one koji su izlizani, s rupama ili vam se ne sviđaju. Bacite ih ili donirajte.
☛ Otkrhnute čaše i šalice reciklirajte.
☛ Kuharice koje ne koristite proslijedite onima koji ih žele.
☛ Iz hladnjaka i zamrzivača bacite sve čemu je istekao rok trajanja ili ne koristite, ali vam je žao baciti jer ste ih skupo platili.
Dnevna soba
☛ Svi članovi obitelji trebaju zapamtiti pravilo da svaku stvar koju uzmu trebaju vratiti na svoje mjesto.
☛ Pogledajte koliko prekrivača i jastuka imate na kauču. Ako ih je previše, ostavite samo one koji su vam zaista potrebni.
☛ Ako stolić u dnevnoj sobi ima police/ladice, pregledajte što je sve unutra i uklonite smeće.
☛ Dnevne novine najbolje je baciti već sljedeći dan. Ako tjedne i mjesečne novine niste pročitali u zadanom vremenu, vjerojatno ni nećete.
☛ Osim novina, stolići su često i mjesta gdje odlažemo reklamne prospekte i brošure, kupone, čestitke i razglednice, pozivnice za minule događaje. Sve su to papiri koji vam ne trebaju.
☛ Odredite jedinstveno mjesto za slične stvari: sve CD-ove stavite na jedno mjesto, punjače na drugo, novine na treće itd.
☛ Provjerite jesu li svi omoti s CD-ovima puni i jesu li nosači zvuka oštećeni. Zadržite samo one koji vas zaista raduju i planirate ih slušati/ gledati.
☛ Podijelite knjige na kategorije. One koje ćete sigurno ili možda opet čitati - zadržite. Knjige za koje ste sigurni da ih više nećete čitati proslijedite na neko od mjesta za razmjenu knjiga.
Spavaća soba
☛ Jedna od najvažnijih navika je ujutro pospremiti krevet. Uredno pospremljen krevet spriječit će vas da ga tijekom dana pretvorite u odlagalište raznih stvari.
☛ Reducirajte broj nepotrebnih ukrasnih jastuka na krevetu.
☛ Na površinu noćnog ormarića stavite isključivo stvari koje vam trebaju prilikom odlaska u krevet (svjetiljka, knjiga, krema) ili eventualno tijekom noći (lijekovi, čaša vode).
☛ Nemojte ništa gomilati oko ormarića. Ako neke stvari nemaju svoje mjesto, to znači da za vas nemaju dovoljnu vrijednost.
☛ Pregledajte stvari koje ste pospremili ispod kreveta i procijenite trebaju li vam uistinu. Ako ste ih ipak stavili onamo samo zato što niste znali kamo s njima, onda vam vjerojatno ne trebaju.
☛ Držite stvari ispod kreveta, ali samo ako točno znate što se ondje nalazi i ako je moguće jednostavno obrisati prašinu.
Kupaonica
☛ Držite u kupaonici samo stvari koje redovito upotrebljavate.
☛ Ako kupujete rezervne preparate, u kupaonici držite samo onoliko koliko vam trenutačno treba, a višak spremite u ormar u blizini.
☛ Riješite se preparata kojima je istekao rok trajanja.
☛ Bacite sve stvari koje vam se ne sviđaju: od napola potrošenih boca šampona, preparata za njegu kose i krema do svega onoga što ste otvorili, ostavili i ne namjeravate više koristiti.
☛ Bacite zahrđale noktarice, pincete i škarice, stare četkice za zube, začepljene i iskrivljene tube s pastom za zube i raznim kremama.
☛ Neotvorene šampone, tonike i kreme na koje ste potrošili pravo malo bogatstvo, a iz nekog ih razloga nikada niste ni otvorili, darujte prijateljicama.
ČITAJTE I:
Zeleni plan za sretan stan: Urbana džungla u vlastitom domu nikad nije bila poželjnija
Dokazano pomažu smanjiti anksioznost, bol i umor, a podižu i raspoloženje, imate li one prave
Doma je najljepše: Uredite prostor nadahnuti originalnim dizajnerskim idejama
Probudimo kreativnost uz ove genijalne ideje kojima možemo urediti dom ili napraviti nešto korisno
Ovo je najpoželjniji materijal za uređenje interijera - prostorima daje dozu luksuza i topline
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....