Namještaj od ratana, bambusa i trske se najčešće vezuje uz ljeto i vanjske prostore, no zbog atraktivnosti i prirodnog izgleda, postao je savršen izbor i za interijere.
Dok ispijate kakav osvježavajući napitak na terasi kafića, svojem balkonu ili na vrtnom druženju, velika je vjerojatnost da ste udobno zavaljeni u pleteni naslonjač ili ležaljku. Boravak pod vedrim nebom i najtoplije godišnje doba automatski asociraju na predmete nastale pletenjem raznih materijala - konoplje, trske, šiblja, bambusa, ratana, tkanine ili pak sintetskih vlakana otpornih na vremenske utjecaje. Prema nekim izvorima, pleteni se namještaj prvi put pojavio u Egiptu prije tri do četiri tisuće godina, a upotrebljavao se i u starom Rimu, gdje su ga najprije koristili niži društveni slojevi, a potom se zbog svoje udobnosti uselio i u patricijske kuće.
Poslije se proširio diljem Europe, a posebno je omiljen postao u Britanskom Carstvu, i u kolonijama i na matičnom otočju. Kao stvoren za vanjske prostore, odavno je ušao u interijere osvajajući lakoćom i toplim šarmom kojim zrači, a među dizajnerima koji su ga etablirali svakako treba spomenuti Franca Albinija, koji je 1950-tih počeo osmišljavati atraktivne stolce, taburee i stolove od trske i ratana.
Premda naizgled krhak, pleteni namještaj vrlo je otporan ako je od kvalitetnog materijala te gustog tkanja. Pleteninu preferiraju osobito ljubitelji boho stila; u prostor unosi opuštenost, razigranost, dašak ljeta, mora, pa i egzotike, vrlo je zahvalan za stilske kombinacije, osobito s mekim materijalima, dok joj asocijacija na ručni rad daje dodatnu draž, pa i onoj strojno izrađenoj. Rasvjetna tijela od pletenog užeta efektno su rješenje s kojim ne možete pogriješiti, a među dekoracijama posebno mjesto zauzima makrame, koji se nedavno vratio na velika vrata i postao hit.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....