Jedino je mjesto podijeljeno između Francuske i Nizozemske, a Domagoj Sever, fotograf i vlasnik Agencije za digitalni marketing Croatian Nomad, obišao je obje strane i uživao u predivnoj prirodi te vrhunskoj gastronomiji.
Tražite savršenu lokaciju za odmor kad je u Hrvatskoj zima? S noćnom temperaturom oko 25 i dnevnom oko 30 stupnjeva Sveti Martin je idealno odredište za bijeg od hladnoće. Prevladava topla tropska i vlažna klima s malim varijacijama temperature tijekom cijele godine, a ublažavaju ih stalni pasati koji pušu s istoka i sjeveroistoka. Sveti Martin je smješten između Atlantskog oceana i Karipskog mora i najmanji je naseljeni otok na svijetu podijeljen između dvije države - Francuske i Nizozemske. Zato ga jedni zovu Saint-Martin, a drugi Sint Maarten. Glavni grad francuskog dijela otoka je Marigot, a nizozemskog Philipsburg, no granica je neprimjetna pa se možete slobodno kretati. Površina Svetog Martina, koji je 1493. otkrio Kristofor Kolumbo, 87 je četvornih kilometara, a ima oko 74 tisuće stanovnika. Savršena je mješavina više od 120 različitih nacionalnosti i 80 jezika.
KRATKA PISTA
Na otok je najbolje letjeti iz Pariza ili Amsterdama - što traje devet i pol sati. Sveti Martin je poznat po Međunarodnoj zračnoj luci Princeza Juliana, ujedno i jednoj od najopasnijih na svijetu. Ima, naime, nevjerojatno kratku pistu (dužina joj je 2180 metara) pa se avioni moraju precizno pozicionirati kako bi mogli sigurno poletjeti i sletjeti. Piloti pak trebaju biti posebno obučeni i iskusni. Tim više što se pista proteže samo nekoliko metara od popularne plaže Maho, a zrakoplovi lete nevjerojatno nisko iznad nje prije nego što se spuste. Mnogima to stvara nelagodu, ali ima i onih koji upravo zbog tog iskustva dolaze na plažu, gdje često mogu osjetiti strujanje zraka dok avioni lete iznad njih. Na fotografijama se čini kao da kupači dodiruju njihova krila. Sveti Martin je, kao i veći dio Kariba, u rujnu 2017. pogodio razoran uragan Irma. Oštećeno je ili uništeno oko 90 posto svih građevina, a sada su posljedice tog užasa gotovo neprimjetne.
DVIJE STRANE
Francuska strana Svetog Martina poznata je po svojoj te indijsko-karipskoj kuhinji, a nizozemska po noćnom životu, kockarnicama i pićima od autohtonih likera na bazi ruma. Ljubitelje adrenalinske zabave oduševit će najstrmiji zipline na svijetu: otvoren je 2017., a tijekom vožnje po 850 metara dugim kablovima postiže se brzina do 90 kilometara na sat. Iako je otok pet puta manji od Krka, želite li ga cijelog istražiti, potreban vam je rent-a-car. Kako je većina gostiju iz Sjedinjenih Država, gotovo svi automobili su automatici. Uzmite i dodatno auto osiguranje. Amerikanci ga ne uzimaju, jer je njihovo auto osiguranje vezano uz osobu, a kod nas Europljana uz vozilo.
Autobusne linije ne vode do svih zanimljivih lokacija i nema nekog posebnog reda vožnje. Želite li uštedjeti i nije vam bitno doći do svih plaža i skrivenih mjesta, možete se koristiti i lokalnim kombi prijevozom. Prepoznat ćete ga po specifičnim oznakama na vjetrobranskom staklu, a cijena im se kreće od jednog do nekoliko dolara po vožnji. Kao vozaču, otok će mi u sjećanju ostati i po ležećim policajcima. Ima ih uistinu na svakom koraku i na samo nekim dionicama je moguće voziti brže od 50 kilometara na sat.
KUĆA UZ PLAŽU
Odsjeo sam u apartmanu u The Horny Toad Guesthouseu u Simpson Bayu na južnom dijelu otoka. Bez imalo pretjerivanja mogu reći da je smještaj bio idealan. Kuća uz samu plažu s predivnom terasom i pogledom na more jednostavno ostavlja bez daha. Neprocjenjivo je kad se ujutro ustanete prije zore i nakon samo dvadesetak koraka nađete na rajskoj plaži. Inače na Svetom Martinu ima 37 predivnih pješčanih plaža, a obišao sam ih gotovo sve.
KRATKI IZLET
Izlet na pučinski otočić Isla de Pinel, koji je dio Nacionalnog rezervata prirode St. Martin, idealan je za cjelodnevno uživanje na plaži. Do njega se dolazi brodićem koji za pet dolara vozi svakih pola sata iz gradića Cul-de-Sac. No, možete unajmiti i kajak ili SUP te sami doveslati do njega. Na putu zastanite na otočiću Petite Clef i ronite, jer ovo je jedno od područja s najljepšim podmorjem. Uz malo sreće možda vidite morske kornjače ili raže. Na Isli de Pinel je i velik broj iguana uz samu plažu pa im za hranu ponesite nešto povrća ili voća. Inače je Sveti Martin poznata gastronomska destinacija, a za to su uvelike zaslužni ljudi sa svih strana svijeta koji su se ondje nastanili. Među restoranima bih istaknuo Bistrot Caraibes i Le Piment.
DODATNI SAVJETI
Iako je službena lokalna valuta na nizozemskom dijelu otoka nizozemskoantilski gulden ili florin, preporuka je da u francuskom dijelu plaćate u eurima, a u nizozemskom u dolarima. Ne morate kupovati kartice njihovih teleoperatera jer Wi-Fi je na svakom koraku. Kako je francuski dio otoka u EU, najnormalnije sam koristio roaming bez ikakvih troškova. Zbog jakog karipskog sunca ponesite kremu s visokim zaštitnim faktorom (baby 50 je idealan) i sprej protiv komaraca. Ima ih dosta jer im klima pogoduje. Mnoge će zanimati koliko novca treba izdvojiti za ovakav odmor. Rekao bih da je po osobi za deset dana potrebno oko 1000 eura, plus avionske karte čije cijene variraju.
Top 11 najljepših plaža
1. MAHO BAY
S razlogom je najpoznatija plaža na otoku. Nezaboravan je doživljaj ležati na pijesku i fotografirati avione kako slijeću na aerodromsku pistu koja je 50 metara od vas. Mnogi stoje na samoj ogradi aerodroma prilikom polijetanja aviona i snimaju takozvani “jet blast” - silu ili vjetar koji nastaje iza mlaznog motora aviona. Posebno za vrijeme ili prije polijetanja kad je motor u punoj snazi. Sam sam se uvjerio kako su neki zbog toga završili u moru. Na internetu se mogu pronaći i članci o tragičnim događajima na plaži Maho.
2. ANSE MARCEL
To nije samo plaža nego i luksuzni resort na otoku. Nemojte se iznenaditi kad ulazite u nekoliko sličnih resorta na otoku, a dočeka vas rampa jer se posebno kontrolira ulaz i izlaz u štićeno područje. Smještena je u jednoj od najdiskretnijih uvala na otoku i meni je jedna od omiljenih lokacija. Uz samu plažu je i odličan restoran.
3. CUPECOY BEACH
Sastoji se od nekoliko manjih izoliranih plaža pa su idealne za one željne mira na godišnjem odmoru. Spilja na plaži posljednjih je godina jedna od “instagramabilnijih” lokacija na Svetom Martinu.
4. MULLET BAY
Izrazito je popularna među lokalnim stanovništvom, što joj daje drugačiji ugođaj od mnogih drugih plaža na otoku. Kristalno čista voda i nekoliko živahnih beach barova razlog su velike gužve na ovoj plaži tijekom vikenda.
5. PETITE PLAGE
Mala plaža u usporedbi s ostalima rijetko se spominje na popisima najboljih. Mislim da je razlog taj što se skriva kao jedno od utočišta lokalaca, koji nisu baš presretni kad je na plaži gužva.
6. HAPPY BAY
Jedna je od rijetkih plaža do koje je potrebno malo protegnuti noge (500 metara). Svaki korak se isplati, jer će vas dočekati oaza mira. Na plaži nema apsolutno nikakvog dodatnog sadržaja pa ponesite suncobran i nešto za piće.
7. LONG BAY
Nesumnjivo jedna od najljepših plaža na Svetom Martinu. Uistinu izgleda kao u holivudskim filmovima u kojima zaljubljeni parovi šeću na kilometarskim pješčanim plažama. Za fotkanje je idealna, ali za kupanje baš i ne. Imate li viška novca, luksuzne vile koje okružuju ovu plažu idealna su lokacija da ih potrošite.
8. PLUM BAY
Predivna osamljena plaža na kojoj je vila Donalda Trumpa. Nije idealna za kupanje zbog velikih kamenih blokova u moru, ali je jedna od omiljenijih lokacija surferima.
9. ORIENT BAY
Zbog valova i vjetra nije pogodna za kupanje, ali je zato super za surfanje. Nudi i mnogo drugih sadržaja.
10. FRIAR’S BAY
Uvala dobro zaštićena od valova idealna je za obitelji s djecom. Za vrijeme mog boravka na plaži klinci su imali školu jedrenja, a roditelji su uživali u baru na plaži.
11. BAIE ROUGE
Zbog predivnog podmorja je najbolja plaža za ronjenje s maskom i disalicom. Na istočnoj strani su dvije manje izolirane pješčane plaže do kojih možete otplivati i imati potpunu privatnost. Zanimljivo je da su u blizini otkriveni ostaci najstarijeg naselja na Karibima - čak iz kamenog doba. Datiraju iz 4000. godine prije Krista.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....