Ivana Antunović Jović, televizijska novinarka i urednica kulture, odvela nas je u šetnju Ferrarom, Bolognom, Firencom i Sienom pa otkrila gdje se jede najbolji al rague poznatiji kao umak bolognese, što se može vidjeti u novootvorenom muzeju kuće Gucci, ali i nevjerojatne mirise u najstarijoj parfumeriji na svijetu.
Kad sam krajem prosinca na ljubljanskom koncertu uz voljenu osobu slušala predivan glas i pjesme Laure Pausini, nisam mogla zamisliti ljepši kraj godine. Prvi smo se pak dan ove nove zaputili - gdje drugdje nego - u Italiju. Italija je zemlja u kojoj sam više nego igdje drugdje osjetila radost življenja. Ona nas tjera da se radujemo životu i kad se to čini nemoguće. Stoga se moji ukućani nisu iznenadili kad sam rekla da sjedam u automobil i odlazim onamo na idućih tjedan dana. Plan je bio na putu za Toskanu obići Ferraru i Bolognu koje, kažu moji prijatelji znalci, uvijek nepravedno zaobiđem. Dok se većina ljudi još razbuđivala nakon dočeka Nove godine, mi smo praznom cestom jurili prema Italiji. Za nekoliko sati nas je dočekalo sunce u gradu najljepših palača - Ferrari. Dvorac Estense sagrađen u 14. stoljeću ipak je najpoznatiji kao mjesto gdje je s trećim mužem živjela kći pape Aleksandra VI. Lukrecija Borgia. Vojvotkinja od Ferrare, koja je govorila šest jezika, sretno je živjela u dvorcu družeći se s književnicima, pjesnicima i umjetnicima. A doznali smo i da jedna od najljepših žena renesansne Italije ni trećem suprugu nije bila pretjerano vjerna.
Ljevica i mortadela
Crvena i debela Bologna nas je oduševila. Crvena jer je ljevica poprilično dugo na vlasti, a crveni se i jer je građena od opeke. Uz to, Bologna je grad mortadele i al ragua (koji samo izvan Italije nazivaju umakom bolognese te koji se ni slučajno ne smije jesti sa špagetima, već se servira uz tagliatelle). Najbolji al rague jede se na tržnici u središtu grada pa nam, iako smo već bili poprilično gladni, nije bio problem malo dulje pričekati stol. U gradu koji je poznat po najstarijem sveučilištu u Europi, osnovanom 1088., školovali su se Dante, Petrarca i Boccaccio. I danas više od 70.000 studenata iz cijelog svijeta studira u tom nadsvođenom mjestu s 40 kilometara predivno oslikanih arkada.
Botticelli
Firenca, ah, ta Firenca... Srcu Toskane i kolijevki renesanse već se godinama vraćam. Ova je novinarka i urednica kulture isti dan - po tko zna koji put - pohitala u galeriju Uffizi. Usprkos gužvi na ulazu, vrlo smo se brzo našli pred svim umjetničkim blagom koje čuva jedan od najstarijih i najslavnijih muzeja na svijetu. Ispred Rođenja Venere i Primavere, posjetitelji se stišću kako bi ulovili što bolji kadar Botticellijevih remek-djela, a ja sam se prisjetila kada je prije gotovo 20 godina starija kći na moj zadivljeni uzdah usmjeren Veneri samo dječji iskreno rekla: "I to je najljepša slika?! Pa nikad u životu nisam vidjela ružnija stopala." S osmijehom na licu zaputila sam se do obližnje palače na Piazzi della Signoria.
Oda Gucciju
U Firenci, gradu gdje su se nakon Drugog svjetskog rata održale prve modne revije, nedavno je otvoren muzej kuće Gucci. Izložba Gucci Visions odvela nas je kroz priču koja tematizira ključnu estetiku i viziju tog modnog brenda od samih početaka do danas. Izložene su legendarne Horsebit mokasinke, jedne od najprodavanijih cipela još od 1953. Prijelomna era Toma Forda prikazana je u sobi Image - Making, gdje se na stotinjak ekrana vrte snimke revija kreativnog direktora koji je Gucci svojim pristupom uveo u moderno doba. U prostoriji pod nazivom Gucci Icons u bezbroj vitrina s ogledalima izloženo je stotinu torbi te slavne modne kuće. Za ulaznicu u muzej potrebno je izdvojiti osam eura, a modna kuća pola iznosa daje gradskoj upravi u svrhu zaštite spomenika kulture.
Affogato iz snova
U blizini firentinske crkve Santa Crocce, gdje počivaju Dante, Michelangelo, Machiavelli i Rossini, nalazi se slavna slastičarnica Vivoli. Trojica braće koji su 1929. otvorili trgovinu s mliječnim proizvodima u kojoj se mogla popiti kava i pojesti fini sladoled vjerojatno nisu mogli ni zamisliti da će nakon gotovo 100 godina Vivoli postati nezaobilazna adresa influencera. Naime, njihova šalica sladoleda s vrućim espressom najpoznatiji je affogato na svijetu, a njegov divni slatko-gorki okus nemoguće je opisati riječima.
Iz Firence nisam mogla otići a da ne odem u svoju omiljenu papirnicu Il Torchio koja izrađuje kožnate rokovnike te personalizirana pisma i kuverte s inicijalima kupaca. Kako dragim ljudima još pišem rukom, kupila sam pisma s vlastitim inicijalima, dok je starija kći Tara dobila kožnati rokovnik sa slovom T - da je podsjeća na mamu dok je na studiju na Oxfordu.
Zbog mlađe kćeri sam se pak zaputila i u najstariju parfumeriju na svijetu. Santa Maria Novella raj je za ljubitelje najfinijih mirisa. Ljekarna koja je otvorena 1221. nalazi se u kapelici San Niccolo koju je sagradio bogati fiorentinski trgovac Dardano Acciaioli kao dar zahvale što su ga izliječili fratri dominikanci. Proizvodi Officina Profumo - Farmaceutica di Santa Maria Novella još se izrađuju prema starim receptima, uključujući i parfeme, koji se najbolje prodaju. Čuveni parfem Acqua di Santa Maria Novella, izvorno napravljen za Caterinu de Medici, ponijela sam doma kćeri Vidi koja je ipak najveća parfemoljupka našeg kućanstva.
Sretan povratak
Put do Siene predivnim toskanskim krajolikom, koji je tih dana bio okupan suncem, prošao je u trenu. Osim jednog od najfascinantnijih trgova na svijetu, Piazze del Campo, ušli smo u za mene najljepšu katedralu. Kako se godinama obnavljala, tek sam je sada imala priliku vidjeti u novom izdanju. Duomo di Siena jedna je od najslavnijih romaničko-gotičkih katedrala, a 1995. je s povijesnim središtem Siene uvrštena na UNESCO-ovu Listu svjetske baštine. Osim djela Donatella, Michelangela, Berninija i drugih slavnih umjetnika, najvredniji dio katedrale njen je mramorni podni mozaik, koji je Giorgio Vasari opisao kao "najljepši, najveći i najveličanstveniji pod ikada napravljen".
Na povratku za Firencu, gdje smo bili smješteni, svratili smo do San Gimignana. (Tko bi propustio najbolji sladoled u Italiji pa makar bio početak siječnja.) Ovaj srednjovjekovni gradić privlači brojne turiste koji dolaze zbog arhitekture, kojom dominiraju tornjevi, ali i vina Vernaccia di San Gimignano dobiveno od loze koja raste samo u okolici. Pod dojmom veličanstvene Toskane i punog prtljažnika najfinijih sireva, mortadele i aceta balsamica krenuli smo doma znajući da se u Italiju uskoro vraćamo.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....