Najprije su bili kolege, zatim su postali najbolji prijatelji, a sada i poslovni suradnici. Oni su fotografi Franjo Matković i Igor Dugandžić i u centru Zagreba otvorili su studio koji će biti više od "samo" prostora za fotografiranje.
Jedan obožava šarenu, stiliziranu modnu fotografiju, dok drugi uživa u čistim, crno-bijelim plesnim vizualima lišenih pompe i šušura koji prate modna snimanja. Oni su Brođanin Franjo Matković (40) i Zagrepčanin Igor Dugandžić (42) koji su - unatoč razlikama - savršeno "kliknuli" i postali poslovni suradnici. Na ideju o foto studiju došli su kroz šalu, ali na kraju je sve preraslo u poslovnu ideju koja se brzo realizirala pa tako od veljače ove godine na zagrebačkom Kaptolu "operira" Studio Sjenka.
"Primijetili smo da u centru grada nedostaje prostora za fotografiranje, a željeli smo biti bliže klijentima. Osim toga, otvaranjem vlastitog studija dobili smo priliku da fleksibilnije organiziramo snimanja i ostvarimo veću slobodu u stvaranju projekata. Neki od njih nisu nužno financijski isplativi, ali za nas imaju veliku osobnu vrijednost, pa nam je prostor poput Sjenke omogućio da ih realiziramo", objašnjava nam Franjo. Nit vodilja je, nastavlja Igor, bila da se otvori studio pun prirodnog svjetla. Oduvijek su, kažu, s čežnjom i uživanjem, gledali njujorške loftove pretvorene u fotografske studije i priželjkivali nešto slično otvoriti u Zagrebu.
"Cijela ideja se lagano kuhala, pomalo sramežljivo od 2022. i eto ‘skuhali‘ smo je dvije godine kasnije", govori Igor. Potraga za prostorom trajala je manje od mjesec danam a proces je, kažu, pomalo netipično bio prilično ležeran i bez žurbe.
"Povremeno bismo pregledavali oglase, a kada bismo naišli na prostor koji je izgledao obećavajuće, dogovorili bismo razgledavanje. Pogledali smo svega tri ili četiri prostora prije nego što smo pronašli ovaj s kojim smo odmah ‘kliknuli‘ i označili kraj potrage", objašnjava Franjo. Prostor još uvijek nije u potpunosti uređen, ali je bio renoviran i svjež što im je dalo odličnu osnovu za daljnje uređenje. Sa sobom su donijeli potrebnu opremu za snimanje i nešto namještaja pa krenuli u avanturu.
"Planiramo dodati još namještaja kao rekvizite i urediti sadašnje spremište opreme u mali ‘lounge‘ kutak koji će također moći služiti kao dio seta za snimanja", otkriva nam kaže Franjo. S obzirom na to da su dugo u svijetu fotografije, vijest o otvaranju studija Sjenka se brzo proširila, pa su započeli sa snimanjima i prije službenog otvorenja. Lista klijenata već sada, ističu, uključuje brojne poznate brendove i časopise.
"Već smo imali upite za događaje koji nisu vezani uz fotografiranje. U principu, otvoreni smo za suradnju ako prostor odgovara potrebama klijenta, no naš je primarni cilj da Sjenka ostane prvenstveno fotografski studio. Razmišljamo o tome da povremeno organiziramo foto-radionice", govori Igor. Inače, studio Sjenka opremljen je kvalitetnom rasvjetom, pozadinama u raznim bojama, cikloramom i ostalom opremom koja zadovoljava potrebe različitih fotografa – od početnika do profesionalaca. U prvom satu najma je uključena asistencija u postavljanju seta, ali nude i opciju angažmana asistenta rasvjete tijekom cijelog termina snimanja. Najvažnije im je, kažu, da se svi u prostoru osjećaju kao doma.
"Nakon svega nekoliko tjedana su me ugodno iznenadile reakcije i komentari ljudi. To je bila moja mala pobjeda i donijela je osjećaj uživanja u tome što radimo i što smo posložili", govori Igor. I on i Franjo su prilično zauzeti u posljednje vrijeme. Franjo radi na modnim kampanjama i lookbookovima za domaće brendove kao što su Envy Room, Igor Dobranić, Marta Buzolić i Calico. Također surađuje na modnim editorijalima za lifestyle magazine, dok se Igor sprema za fotografiranje plesnih produkcija u prosincu te priprema dvije radionice studijske rasvjete. Na pitanje kako je biti modni fotograf u Hrvatskoj odgovaraju da je to stalni izazov.
"Uvijek postoji rizik da se upadne u rutinu, pa je važno konstantno istraživati i napredovati. Hrvatska je mala zemlja s ograničenim modnim tržištem, a ima puno konkurencije. Svako malo isplivaju van nekakva nova imena. Uz to, zbog prirode posla, dinamika rada je vrlo nepredvidiva – ponekad posla ima na pretek, a ponekad je teško održati kontinuitet", objašnjava Franjo.
"Vjerujem da imamo mnogo talentiranih ljudi s ogromnim potencijalom koji, nažalost, nemaju dovoljno prilika za razvijanje i napredovanje. Financijski izazovi često ograničavaju kreativnu slobodu, pa se većina projekata odvija sa skromnim budžetima, s ciljem zadovoljenja osnovnih potreba. Dokle god je situacija takva teško je pronaći prostor za podizanje kvalitete i otvaranje novih kreativnih mogućnosti", zaključuje Igor.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....