Zagrebačka konzultantica Dunja Bonacci Skenderović odlučila je mobilnu aplikaciju Safecity, koja korisnike upozorava na nesigurne četvrti, prevesti na hrvatski i tako smanjiti izloženost nasilju i uznemiravanju.
U proteklih deset godina aplikacija Safecity omogućila je brojnim korisnicima diljem svijeta da upozore na dijelove i gradske četvrti u kojima je učestalo ulično nasilje i uznemiravanje. Početkom Međunarodnog tjedna posvećenog sprečavanju uličnog nasilja i uznemiravanja, prije svega nad ženama, koji se obilježava od 3. do 9. travnja, aplikacija će postati dostupna i na hrvatskom jeziku. Za mogućnost da napokon doznamo koje su to “kritične točke” u gradovima i mjestima u Hrvatskoj te da ih, na osnovi prikupljenih podataka, mjesne zajednice i gradske vlasti pretvore u dijelove grada sigurne za kretanje u svako doba, zaslužna je politologinja Dunja Bonacci Skenderović, konzultantica za suzbijanje nasilja nad ženama.
"Svi mi otprilike znamo koji je dio grada najbolje zaobilaziti, no tek nam konkretni podaci pomažu da nešto i učinimo. Naime, na osnovi njih možemo se obratiti nadležnoj instituciji da na tim mjestima postave bolju rasvjetu, nadzorne kamere, uvedu češće policijske ophodnje... Cilj je iskorijeniti ulično uznemiravanje i nasilje, a velika pomoć u tome je besplatna aplikacija Safecity.in. Prije deset godina osmislila ju je Indijka Elsa Marie D’Silva", kaže Dunja Bonacci Skenderović, kojoj su u pripremi aplikacije za preuzimanje na hrvatskom jeziku pomogle suradnice Ivana Šalinović, Erna Tomiša i Nina Sabolić.
A sve je počelo lani, kad ju je kontaktirala Elsa Marie D’Silva, osnivačica i glavna izvršna direktorica Red Dot Foundation, međunarodne organizacije sa sjedištima u Mumbaiju i Washingtonu, koja radi na zaustavljanju nasilja nad ženama u cijelom svijetu.
Iako se dvije aktivistice nisu upoznale uživo, jedna za drugu doznale su 2018., na Međunarodnom kongresu znanstvenika čije je održavanje u Keniji, a potom u Londonu financirala njemačka fondacija koja se bavi problematikom trgovine ljudima, edukacijom i umrežavanjem kako bi se trgovina spriječila.
Bile su u različitim grupama, no slušale su međusobna izlaganja. Zbog korone su radionice nastavljene online, a Dunja se prijavila za Elsinu prezentaciju o aplikaciji Safecity.
"Bila sam oduševljena kad sam čula koje su sve mogućnosti i koliko se može učiniti na poboljšanju sigurnosti žena u javnom prostoru. Recimo, na osnovi podatka putem aplikacije u nekim indijskim gradovima na kritičnim su dijelovima, uz pojačanu rasvjetu i nadzorne kamere, otišli i korak dalje. Parkirališta na ulazu u shopping centre rezervirana su samo za žene, a u javnom prijevozu postavljeni su prekidači koji žena stisne i može se odmah reagirati. Napraviti se može mnogo, ali ne napamet. Moramo znati gdje je, koliko i kada nasilje najraširenije", pojašnjava politologinja, dodajući da ju je iznenadio podatak da je uznemiravanje u javnom prostoru, umjesto tijekom večeri i kasnih sati, kako je očekivala, najučestalije između 16 i 17 sati. Mogu se prijaviti i događaji od ranije, no iako je prijavljivanje anonimno, svaka se prijava provjerava u informatičkom centru putem IP adrese. Tek tada je informatički stručnjaci unose u karte naselja, odnosno u “crvene točke”.
Čitajte i: Korkut o 94. izdanju Oscara: Ovo su najveći favoriti i moguća iznenađenja u glavnim kategorijama!
"Safecity, u prijevodu ‘Siguran grad‘, povezana je s TripAdvisorom, jednim od najvećih turističkih internetskih portala u svijetu, koji nudi najrazličitije savjete za korisnike koji planiraju odmor, pa tako i o sigurnosti destinacije gdje putuju. Kako smo mi turistička zemlja, vrlo je važno da se i na ovaj način povežemo sa svijetom", ističe Dunja Bonacci Skenderović, dodajući da se svi podaci, odnosno prijevodi aplikacije na hrvatskom jeziku, unose u Indiji, u jednom od najvećih informatičkih centara.
Osoba može unijeti u aplikaciju slučajeve uličnog nasilja i uznemiravanja, ali i sigurnosne savjete koji mogu biti korisni i turistima i lokalnom stanovništvu.
Na Google mapama slučajevi uznemiravanja su označeni crvenom bojom, a sigurnosni savjeti žutom, tako da svatko, bez obzira na jezik, na mapi vidi upozorenja.
"Elsa Marie i ja družimo se putem Skypea ili Zooma, a vjerujem da će uskoro biti prilike da se napokon vidimo i razgovaramo uživo. Jer, kad je riječ o prevenciji i sprečavanju nasilja nad ženama, posla je mnogo, a ideja za nove projekte koji će u tome itekako pomoći ne nedostaje", zaključuje Bonacci Skenderović, koja će aplikaciju predstaviti u Bird Inkubatoru, startupu za timove i projekte vezane uz umjetnu inteligenciju u Zagrebu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....