Kako pristupiti osobi s nerealnim zahtjevima te treba li i psihijatar biti dio tima za estetske operacije, piše maksilofacijalni kirurg doc. dr. sc. Aleksandar Milenović.
Štovanje kulta ljepote i mladosti prisutno je od pamtivijeka, ali nikad tako opsesivno i ekstremno kao u suvremeno doba. Estetska medicina je među najpropulzivnijim granama, njena tržišna vrijednost je samo u SAD-u 38 milijardi dolara, s tendencijom da se te brojke u idućih deset godina utrostruče. No, došlo je do začaranog kruga u kojem industrija ljepote zbog profita nameće sulude trendove, pacijenti ih bezgranično slijede, a pohlepni liječnici ispunjavaju njihove bizarne prohtjeve. Uvjetno rečeno ispunjavaju, jer u stvarnosti nitko ne može biti onakav kakav je kad se provuče kroz filter na društvenim mrežama, što je također uzelo maha. I tako, zapravo, imamo na tisuće neostvarenih želja i na tisuće nezadovoljnih ljudi koji izgledaju sve lošije i neprirodnije.
O tome sam govorio još prije deset godina u Ljubljani na predavanju pod nazivom “How low can we go?” - u smislu koliko nisko možemo pasti za novac. Situacija je, naime, već tada otišla u krivom smjeru, ali sada je sve postalo još drastičnije. Usudio bih se reći da je gore nego prije dva desetljeća - unatoč milijardama eura koje se ulažu u raznu aparaturu. Došlo je do totalnog pada kvalitete i kriterija pa se, primjerice, netko s pet sati tečaja usudi proglasiti vrhunskim stručnjakom u apliciranju hijalurona ili botoksa. No, potom i rezultati izgledaju kao nakon pet sati tečaja. Usporedio bih to s načinom odijevanja. Bolje je platiti više i dobiti nešto kvalitetno, jer će to i dulje trajati, nego kupiti jeftino pa će se brzo raspasti. Ulaganje u kvalitetu je u konačnici i financijski i vizualno isplativije. Treba, međutim, biti iskren i reći da mi liječnici nekoga možemo pomladiti za deset godina, a sve više od toga izgleda groteskno.
I meni sve češće dolaze osobe s nerealnim idejama. Jedan gospodin je, primjerice, tražio da mu napravim četiri ožiljka na prsima - po uzoru na Ramba. Rekao sam mu da to što traži od mene nikad neće dobiti, jer mi savjest i Hipokratova zakletva ne dopuštaju da nekome naudim, a s vremenom bi vjerojatno i sam promijenio mišljenje.
Tijekom edukacije u jednom od najboljih svjetskih institucija za mikrokirurgiju - Canniesburnu u Škotskoj - iskusni dr. Kirkpatrick nam je dao savjet kako odbiti neobjektivnog pacijenta. Rekao nam je da mu jednostavno kažemo kako to što od nas traži od nas nikad ne uspije. Otići će, nažalost, nekome drugome, nekome tko će im zbog financijske koristi napraviti sve što poželi, koliko god to u konačnici bilo loše. Pritom ni holivudske zvijezde nisu imune na neprirodan izgled, štoviše, novac im omogućuje neumjerenost, a liječnicima da na njima zarađuju. Dok su nam, primjerice, prije 25 godina “padale ladice” zbog Julije Roberts u romantičnoj komediji “Ja u ljubav vjerujem”, u filmu “Karta za raj” iz 2022. njezin me izgled šokirao. S druge pak strane, Helen Mirren je napravila decentni facelift, koji mi je uz blefaroplastiku najdraži kirurški zahvat.
Kao pozitivne primjere bih istaknuo i Sharon Stone te Kate Winslet. Adriana Lima, za kojom se bez šminke možda ne biste okrenuli, zabljesne kad stavi make-up. No, mislim da je ključ svega samopouzdanje, jer takvu osobu boli briga za nepravilan nos. Uđe u prostoriju, zabavi 100 ljudi, a pola od njih se u nju ili njega odmah zaljubi. Primjer su Javier Bardem i Barbra Streisand koja nema savršen nos, a svi muškarci su joj bili ultra zgodni. Barbie i Ken koji se tri sata dnevno gledaju u ogledalo neće privući nikoga. Seksepil se ne može ugraditi, on je mnogo više od usta, nosa, ušiju, očiju i grudi. Često sam se susretao s predivnim, ali potpuno aseksualnim ljudima. Jednostavno nisu ničim zračili, nisu imali “ono nešto”.
Možda bi u estetske operacije trebalo uključiti i psihijatre, koji daju svoje mišljenje samo kod transseksualnosti. Odnosno, osjećaja da je netko od djetinjstva u koži drugog spola pa se tako osjeća i ponaša. Ja sam 1996. sudjelovao na prvoj takvoj operaciji u Hrvatskoj, kad je muškarac Borna postao žena Borna. Mislim da je budućnost i specijalizacija iz estetske medicine, jer ja sam maksilofacijalni kirurg koji odlično poznaje simetriju lica, a pridjev “estetski” često je marketinški trik. Svakako se ozbiljno treba pozabaviti i regulativom - i u korist pacijenata, i nas liječnika.
Sponzorirani sadržaj nastao je u suradnji Gloria x Poliklinika Kustec
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....