Naša trenutno najuspješnija taekwondoašica Kristina Tomić progovara o profesionalnim uspjesima, suživotu s dijabetesom i putovanjima na kojima uživa punim plućima unatoč dijagnozi koju je dobila prije pet godina, neposredno nakon osvajanja druge medalje na svjetskom prvenstvu u Manchesteru.
Sport je oduvijek bio jedan od najboljih promotora Hrvatske u svijetu, a među našim istaknutim sportašima koja diljem zemaljske kugle ponosno ističu svoje korijene je i 28-godišnja taekwondoašica Kristina Tomić. Simpatična Zagrepčanka odrasla na Trešnjevci osvajačica je čak dvije svjetske bronce, europskog zlata, srebra na Mediteranskim igrama, zlata na US Openu i još jedne bronce na Europskim igrama održanima u Poljskoj prošle godine. Potegnula je Kristina tijekom svoje profesionalne karijere i do dalekog Japana nakon što je izborila odlazak na Olimpijske igre u Tokiju, a posjetila je i Tajvan, Koreju, Maroko, Egipat, Floridu, New York, Meksiko, Dubai, Izrael pa čak i Obalu Bjelokosti koja joj je ostala u najljepšem sjećanju jer je riječ o destinaciji koja je posebna i potpuno drugačija od svega što je vidjela.
– Za vrijeme natjecateljske sezone tempo putovanja i priprema je doista zgusnut tako da tada ne stignem nigdje ići privatno ali kad god se ukaže prilika, organizira se neko kratko putovanje budući da doista volim posjećivati nova mjesta – govori nam seniorska reprezentativka koju u istraživanju svijeta, ali i nizanju novih sportskih uspjeha nije omela ni dijagnoza s kojom se suočila prije pet godina. U lipnju 2019., neposredno nakon osvajanja druge medalje na svjetskom prvenstvu u Manchesteru, započela je svoj, kako sama kaže, suživot s dijabetesom tipa 1.
– Imala sam sve simptome poput velike žeđi, stalnog mokrenja, umor, zamućenog vida i sl. Isprva sam pripisivala sve simptome umoru koji je uslijedio nakon izrazito teških mjeseci priprema za svjetsko prvenstvo, no nakon nekog vremena je bilo očigledno da nije samo do toga. U početku nisam ni znala što znači dijagnoza dijabetesa i što sve vuče sa sobom, no ubrzo mi je postalo jasno da su bezbrižni dani (što se tiče prehrane) prošlost. Dijabetes traži ozbiljan angažman i najveći mi je strah bio hoću li moći i u kojoj mjeri nastaviti s profesionalnim sportom, budući da sam neposredno prije toga osigurala nastup na Olimpijskim igrama u Tokiju – prisjeća se Kristina kojoj je svakodnevicu olakšala ‘‘dijabetes‘‘ tehnologija koju koristi, a riječ je o iznimno praktičnom i jednostavnom FreeStyle Libre sustavu koji čine senzor za kontinuirano i bezbolno mjerenje glukoze, besplatna FreeStyle LibreLink aplikacija te LibreView program namijenjen liječnicima u kojemu se prikazuju sve očitane vrijednosti glukoze na temelju kojih liječnici mogu optimizirati terapiju.
Više sigurnosti uz očitanja glukoze baš svake minute
FreeStyle Libre senzor jedini mjeri glukozu baš svake minute što je iznimno važno zbog mogućih hipoglikemija - izrazito niskih šećera koji su, nažalost, česta posljedica dijabetesa tipa 1. Informacije o glukozi iz minute u minutu pruža i besplatna LibreLinkUp aplikacija koja je također prošireni dio FreeStyle Libre sustava, a namijenjena je ljudima koji u obitelji ili među prijateljima imaju dijabetes. Zahvaljujući LibreLinkUp aplikaciji, njihov pametni telefon će ih alarmom upozoriti na to da su njihovi bližnji u opasnosti od previsokih ili preniskih šećera.
Kristina napominje da već jako dobro poznaje svoje tijelo, no ističe da joj je život bez FreeStyle Libre sustava danas nezamisliv na putu do uspjeha, medalja i novih destinacija. Iako senzor ima neprestano na sebi, zbog njega se nikada nije našla ni u kakvim neočekivanim ili stresnim situacijama.
Kristina napominje da već jako dobro poznaje svoje tijelo, no ističe da joj je život bez FreeStyle Libre sustava danas nezamisliv na putu do uspjeha, medalja i novih destinacija. Iako senzor ima neprestano na sebi, zbog njega se nikada nije našla ni u kakvim neočekivanim ili stresnim situacijama.
– Čitala sam kako su neki znali imati probleme na aerodromima zbog iglica, senzora, inzulina i slično, no meni se nikada nikakva neugodnost po tom pitanju nije dogodila. Uvijek uz sebe imam nalaz preveden na engleski jezik, ali dosad mi nikada nije trebao – ističe Kristina sretna što razinu glukoze umjesto bockanjem u prst može "izmjeriti" jednostavnim pogledom na zaslon svog mobilnog telefona. Izrazito precizni senzor stavlja se na vanjsku stranu nadlaktice, a tek nakon 14 dana potrebno ga je zamijeniti novim. Kristina je jedna od pet milijuna ljudi diljem svijeta koja koristi FreeStyle Libre sustav koji je zbog jednostavnosti kontrole dijabetesa proglašen najboljom medicinskom tehnologijom u proteklih 50 godina1.
Bez brige tijekom dana, ali i noći
Koristeći ovu tehnologiju, poznata sportašica može biti bezbrižna tijekom dana, ali i noći, a upravo su joj kvalitetan odmor i san prijeko potrebni kako bi uspjela izvršiti sve svoje sportske, ali i fakultetske obveze. Od diplome ju dijeli tek obrana diplomskog rada, a s obzirom na to da studira talijanistiku ni ne čudi da joj je upravo susjedna Italija jedna od najdražih destinacija za „bijeg” i punjenje baterija.
– Italija je predivna, i mislim da imamo sreće što nam je toliko blizu pa je izvedivo svako toliko organizirati kratki posjet nekog drugom gradiću jer je svaki poseban. Uskoro planiram posjetiti Pisu i Firencu jer taj dio Italije još nisam vidjela i iskreno se veselim Toskani i prirodnim ljepotama koje ću vidjeti. Dosad sam bila nekoliko puta u Rimu, Bariju, Milanu, Napulju, prošla kroz cijelu Amalfijsku obalu. Najviše me se dojmio Rim i mali gradić Positano zbog svoje autentičnosti i good-feel atmosfere. Svako putovanje ima neku svoju posebnost – zaključuje Kristina.
Sponzorirani sadržaj nastao u suradnji Gloria x Abbott.
Kućište senzora, FreeStyle, Libre i srodne trgovačke marke su zaštićene marke društva Abbott.
©2024 Abbott ADC-90602 v 1.0 Abbott Laboratories d.o.o., Koranska 2, Zagreb.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....