Petra Ivičević-Bakulić petnaest je mjeseci zbog karijere živjela na relaciji između rodnoga grada i Sao Paula gdje se morala naviknuti na drukčiji način rada koji uključuje kasniji dolazak u ured, duge pauze za ručak i svakodnevno grljenje s kolegama.
Život na dva kontinenta pun je izazova i uzbuđenja. Pogotovo kad zbog posla provedete 15 mjeseci na relaciji Zagreb - Sao Paulo, kaže za magazin Gloria Zagrepčanka Petra Ivičević-Bakulić (44), direktorica za internacionalne projekte Real Grupe, hrvatske agencije za tržišno komuniciranje koja je u Brazilu, južnoameričkoj zemlji s 211 milijuna ljudi, nedavno odradila veliki projekt. Za španjolski trgovački lanac Dia, koji u Brazilu ima 900 trgovina, osmislila je novi koncept dućana, redizajnirala postojeće, kreirala novu marketinšku strategiju i pripremila promotivne kampanje.
- Zbog posla sam mjesečno u Sao Paulu provodila 20 dana. Put u jednom pravcu traje 15 sati, a vremenska razlika je pet sati, no brzo sam se navikla na taj tempo. Teže je bilo s brazilskim radnim vremenom i navikama. Naime, moj radni dan je započinjao u 6.30, jer sam već u sedam imala videopoziv s ekipom u Zagrebu. Brazilci službeno rade od 10, no zapravo započinju oko 11, a već u pola jedan imaju pauzu za ručak. Ja sam svoju koristila za učenje portugalskog, jer većina ljudi u Brazilu ne govori engleski. Pravi posao započinje u 15 i traje do 22, ponekad i dulje - otkriva Petra, dodajući da su Brazilci na radnom mjestu, kao i u privatnom životu, dosta ležerni. Normalno je, kaže, kasniti na poslovni sastanak, svako jutro izgrliti i izljubiti članove najužeg tima te voditi beskrajne diskusije. Posebno ju je iznenadilo to što su svi čuli za Hrvatsku. I to ne samo zbog nogometa nego i naših gradova te prirodnih ljepota.
- Brazil je fascinantna zemlja puna kontrasta, velika je razlika između bogatih i siromašnih. Srednja klasa u Sao Paulu živi u zgradama s portirom, bazenom i zajedničkim prostorom za zabave i roštiljanje, jer nemaju običaj raditi tulume u stanovima. I ja sam pronašla stan u jednoj hipsterskoj četvrti Villa Madalena, koja je velika kao cijeli Zagreb. Kad sam prvi put radila roštilj, pozvala sam desetero ljudi. Na kraju ih je došlo dvadeset a da me nitko nije obavijestio da dolazi s pratnjom. To je u Brazilu normalno.
Nedjeljom se mnogo ulica u središtu grada zatvara za promet jer stanovnici Sao Paula masovno izlaze kako bi se bavili rekreacijom. Bicikliraju, trče, rolaju... Avenija Paulista, jedna od najvećih u poslovnom dijelu grada, pretvara se u veliku pozornicu na kojoj nastupaju ulični performeri, bendovi, plesači, a posvuda su štandovi s rukotvorinama i hranom - govori Petra, koja je uživala u brazilskoj kuhinji baziranoj na grahu, riži i mesu.
Zavoljela je i caipirinhu, najpoznatiji brazilski koktel, čija je osnova cachaça, tradicionalno alkoholno piće destilirano iz šećerne trske i limeta. Petra je boce cachaçe često nosila u svom koferu na putu za Zagreb, a vraćala se u Sao Paulo s majonezom i bučinim uljem, koje je u grah salati oduševilo njezine brazilske prijatelje. Mnogo je toga, kaže, što će pamtiti iz te prekrasne zemlje. Među ostalim, i izlete na pješčane plaže Guaruje i karneval u Rio de Janeiru.
No, Petru sada već čeka novi izazov.
- Već sam preuzela novi projekt Real Grupe, ovaj put na Bliskom istoku. Koordinatorica sam projekta izvedbe i realizacije popratnih sadržaja u hrvatskom paviljonu na Svjetskoj izložbi EXPO 2021. u Dubaiju, koji je projektirao arhitekt Ante Vrban. U Dubaiju sam bila privatno prije deset godina i silno se veselim povratku. Bit će to moja nova velika avantura - kaže Petra Ivičević-Bakulić.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....