Iako nam slijedi još jedan val inflacije, porez na uloške i tampone od 25 posto, koji je do sada u Hrvatskoj bio treći najveći porez robe široke potrošnje u svijetu, konačno će se smanjiti. Trebalo je gotovo dvije godine kampanje koju je magazin Gloria inicirao i kontinuirano podržavao kroz potporu svima koji su se pridružili inicijativi smanjenja poreza na menstrualne potrepštine, da bi Vlada RH donijela odluku o smanjenju PDV-a na uloške i tampone s 25 na 13 posto.
Menstruacija je u 21. stoljeću nažalost još uvijek tabu tema, a menstrualno siromaštvo svakodnevica je čak trećine žena u Hrvatskoj koje svakog mjeseca štede na količini kupljenih uložaka i tampona: kupuju jeftinije, ali manje kvalitetne proizvode, a njih 10 posto si ih uopće ne može priuštiti.
Ova porazna činjenica hrvatska je stvarnost na koju je još prošle godine upozorila Udruga za ljudska prava i građansku participaciju PaRiter koja zahtjeva da se porez na menstrualne potrepštine smanji s dosadašnjih 25 na pet posto.
Da ulošci i tamponi nisu luksuz nego potreba svake djevojke i žene, udruga PaRiter je pokušala istaknuti kontinuiranim akcijama, a zahvaljujući nedavnoj inicijativi skupljanja potpisa za smanjenje stope PDV-a na menstrualne potrepštine urodila je plodom. Prikupljeno je 24 292 potpisa, što dokazuje da su građani i građanke Hrvatske itekako osvijestili ovaj problem te smatraju da ga se mora što prije riješiti.
Premijer Andrej Plenković 16. veljače 2022. najavio je paket mjera za ublažavanje rasta cijena, a među njima je smanjenje stope PDV-a na higijenske uloške i tampone, s 25 na 13 posto. To je značajno smanjenje, tvrde iz PaRitera, ali opet nedovoljno.
"Zadovoljni smo da se konačno ide u tom smjeru, ali svejedno smatramo da bi porez na menstrualne potrepštine trebao biti pet posto, kao što je i za većinu toga iz paketa mjera. Jer ovako je opet riječ o vrsti diskriminacije te se poručuje da higijenski ulošci i tamponi nisu nužne potrepštine", rekli su nam iz PaRitera nakon odluke hrvatske Vlade.
Vladi su poslali i otvoreno pismo u kojem navode kako očekuju da će "iduća porezna reforma biti u skladu s preporukama na razini EU, apelima civilnog društva, potrebama i zahtjevima građana/ki kao i dostupnim podacima iz istraživanja i preporukama stručnjakinja - da će u odluci stajati da se porez na menstrualne potrepštine smanjuje na traženih pet posto, kako bi se financijski teret kojeg nose žene što više olakšao".
PaRiter se u pismu pozvao i na Izvješće o stanju u pogledu seksualnog i reproduktivnog zdravlja i prava u EU-u u kontekstu zdravlja žena, a kojeg je prihvatio Europski parlament u lipnju prošle godine. " U točki 25. ističu se negativni učinci takozvanog ‘poreza na tampone‘ na rodnu ravnopravnost te se pozivaju sve države članice da ukinu navedeni porez i iskoriste fleksibilnost uvedenu Direktivom o PDV-u i primjene izuzeće ili stopu od 0 posto na te osnovne proizvode", stoji u pismu.
Čitajte i: Zajedno za ružičasti svijet: Pogledajte Glorijin okrugli stol ‘Zaustavimo menstrualno siromaštvo‘
Marinella Matejčić, koordinatorica programa za ženska prava i reproduktivnu pravdu udruge PaRiter, bila je jedna od gošći u prosincu na Glorijinom panelu "Pokrenimo promjenu - Zaustavimo menstrualno siromaštvo" te je upozorila da je PDV od 25 posto, koji se u Hrvatskoj plaća na uloške i tampone, treći najveći porez robe široke potrošnje u svijetu.
Iako će odlukom Vlade, koja stupa na snagu od 1. travnja, ulošci i tamponi postati dostupniji širem krugu žena, dosadašnja iskustva pokazuju da će građanke Hrvatske tek djelomično osjetiti pad cijena. Analitičari HNB-a u publikaciji Makroekonomska kretanja i prognoze iz srpnja 2019. godine tvrde da je prijenos poreznih izmjena na cijene manji u slučaju sniženja poreza, nego što je to u slučaju povećanja poreza. Drugim riječima, "pojedini trgovci smanjit će cijene samo djelomično, kako bi povećali profit, u slučaju kada ocijene da to neće utjecati na gubitak njihova tržišnog udjela", navode u HNB-u.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....