Svaka majka barem jednom se pitala je li dobra u toj ulozi, radi li sve kako treba te može li biti još bolja. To je sasvim prirodno i normalno! Mnoge žene katkad su u strahu da ne čine dovoljno i da bi se trebale truditi i davati više.
Ukoliko ste se i vi našle na tom putu i imale slične nesigurnosti, razmislite o sljedećih deset savjeta koji bi vam mogli pomoći da prevladate negativne osjećaje i uživate u svojoj ulozi majke.
1. Oslobodite se unutarnjeg kritičara
Ne uspoređujte se s drugim mamama jer svaka ima drugačiji stil odgoja. Svaka mama postupa u skladu sa svojim uvjerenjima i životnim vrijednostima – i to je u redu. Vi ste jedinstveni baš kao što je jedinstveno i vaše dijete – pa takva treba biti i filozofija odgoja.
2. Ne trudite se biti savršena, nego budite dovoljno dobra majka
Mnoge mame katkad imaju osjećaj da daju sve od sebe, a to im se ne čini dovoljno dobro. Oslobodite se tog osjećaja i nemojte da vas grize savjest jer niste u mogućnosti kupiti djetetu savršenu lutku, nego mu omogućite sjećanje na vrijeme koje ste proveli pokušavajući ju sašiti sami.
3. Sebe stavite na prvo mjesto
Stjuardesa prvo stavlja zaštitnu masku sebi na lice i za to postoji dobar razlog! Ukoliko ste previše iscrpljeni, gladni i neispavani – nećete moći dati najbolje od sebe. Pobrinite se da imate vrijeme samo za svoje hobije i aktivnosti. Sretna majka znači sretno dijete.
4. Manje je više
Djeca se neće sjećati svih detalja na koja mnoge mame obraćaju pažnju. Nije bitno kojeg okusa je rođendanska torta i je li kutija puna igračaka. Bitna je bliskost, kontakt i pažnja, sitnica kojom pokazujete koliko poznajete svoje dijete.
5. Komunikacija je ključ
Komunikacija ne znači samo razgovor, nego i sudjelovanje u zajedničkim aktivnostima, slušanju glazbe, čitanju knjiga, šetnji… Potrudite se da u svakoj životnoj fazi znate koji su interesi vašeg djeteta i budite mu u tome podrška.
6. Provodite vrijeme s djetetom nasamo
Imate li više djece ili samo jedno, pobrinite se da sa svakim od njih provedete malo vremena nasamo. Omogućite djetetu taj dio dana kada će vam se moći povjeriti i otvoriti s nekim problemima koje im je neugodno reći pred ostatkom obitelji.
7. Promijenite svoja uvjerenja
Svaka mama, priznala ona to ili ne, ima sliku savršenog djeteta; od njegova izgleda, stila pa do interesa i načina izražavanja. Međutim, djeca se često puta ne nalaze u tim očekivanjima i tada je red na vama da ih pustite da budu osobe kakve žele biti i rade ono u čemu oni uživaju.
8. Ne morate učiniti sve
Trudite li se biti SuperMama koja stigne skuhati ručak, otići na posao, briljirati na poslu, odraditi prekovremeno, vratiti se, skuhati večeru, čitati priče, otići u šetnju, odraditi tjelovježbu, oprati prozore… Jednostavno – ne morate to sve!
9. Disciplinirajte djecu prema zaslugama
Vodite se pravilom da kazna mora odgovarati počinjenom zločinu. Ukoliko imate starije dijete, pitajte ga što ono misli kakav bi kazna trebala biti, a ako je dijete manje – neka kazna bude izravno povezana s onime zbog čega se kažnjava.
10. Dopustite djeci pogreške
Ne ispravljajte pogreške svoje djece, pustite ih da griješe i uče iz toga. Nema veze i ako jako sporo uče. Pokažite im smjernice, razgovarajte i pobrinite se da se nauče nositi sami sa sobom, svojim pogreškama i nepravdom.
J.V.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....