Lino Červar, trener koji je prije 20 godina s hrvatskom rukometnom reprezentacijom osvojio dva velika zlata - svjetsko i olimpijsko, predstavlja novu knjigu koja govori upravo o tim uspjesima, a nosi naziv "Rukomet - put do vrha i tajne uspjeha".
„Trener je čovjek čiji se hod ne čuje, ali njegovi tragovi ostaju", time je novu knjigu najavio Lino Červar, nekadašnji izbornik hrvatske rukometne reprezentacije koji ju je doveo do vrhunaca prije 20 godina kada su osvojili zlatne medalje na svjetskom prvenstvu i Olimpijskim igrama. Uz to je i autor knjige "Rukomet - put do vrha i tajne uspjeha", u kojoj otkriva sve tajne uspjeha zlatnih rukometaša. Predstavljanje knjige zakazano je za ponedjeljak, 27. siječnja u 18 sati u Gradskoj vijećnici u Umagu, a tamo će biti autor Lino Červar, recenzent prof. dr. sc. Igor Jukić, svjetski prvak Ivano Balić te predsjednik Upravnog odbora Školske knjige dr. sc. Ante Žužul.
"Nadam se da će ova knjiga, uz moje rukometne rezultate, ostaviti jedan mali trag poput kamenčića pokraj puta. Na pisanje me s jedne strane potaknulo općenito stanje trenerske struke u Hrvatskoj pa tako i u mojemu voljenom rukometu, a s druge strane dvadeseta obljetnica osvajanja hrvatskoga svjetskog i olimpijskog zlata”, ističe najtrofejniji trener hrvatskog rukometa.
U bogato ilustriranoj knjizi Červar spaja viziju, strategiju, inovativnost i životnu mudrost – moćne pokretačke sile koje su dovele hrvatsku rukometnu reprezentaciju do dvaju najvećih uspjeha pod njegovim vodstvom, a ovo novo izdanje Školske knjige, nadahnut će sve sportaše, ali i mnogobrojne čitatelje koji žele doznati kako postati vrhunski učitelj, vođa i mentor.
U novoj knjizi, koja će se moći nabaviti u knjižarama Školske knjige početkom veljače, spaja se teorija i sportska praksa, prožeta bogatim iskustvom stečenim tijekom njegove pedesetogodišnje trenerske karijere. U velikom se dijelu knjige bavi taktikom igre opisujući različite napadačke i obrambene modele s naglaskom na proaktivnost u oba smjera. Predstavlja viziju budućnosti rukometa te ključnim smatra integraciju mentalnih i motoričkih vještina igrača što im omogućuje uspješno povezivanje intelektualnih i fizičkih komponenata igre.
Ipak, nema velikih uspjeha bez moćnog tima koji je važan kako u rukometu tako i u ostalim područjima života. „Pritom treba razlikovati tim od grupe. Ono što ih razlikuje temelj je na kojemu počiva uspjeh modernih organizacija u kojima djeluju ljudi, pa tako i u rukometu kao kolektivnom sportu. Tako se tim od grupe razlikuje prema zajedničkom cilju kao prioritetu i jasnoj podjeli uloga”, piše Červar.
Autor donosi detaljan prikaz svih aspekata rukometne igre polazeći od igračkih perjanica hrvatskog rukometa – Svjetskog prvenstva u Portugalu 2003. godine i Olimpijskih igara u Ateni 2004. godine. Naš trener, pod čijom su palicom osvojena ta vrijedna zlatna odličja, analizom i primjerima iz prakse spaja viziju, strategiju i inovativnost kao vrijedan zalog za budućnost rukometa, ali i drugih sportova.
Čitatelji će u knjizi, između ostaloga, doznati kako izgledaju teški dani u životu trenera, kako se gubitnička situacija može promijeniti s pomoću pozitivne motivacije, koju ulogu imaju inovacije, kreativnost, znatiželja i stvaralačka strast, koje su najveće trenerske mane te zašto su važne promjene i nova rješenja. Dobar trener mora potaknuti igrače da se bore do kraja, da ne izgube vjeru u uspjeh.
Knjiga sadrži i izjave mnogobrojnih sportaša, poput Petra Metličića, Mirze Džombe, Božidara Jovića, Ivana Balića i Vlade Šole te mišljenja četvorice trenera koji su osvojili 13 zlatnih medalja – pet olimpijskih, pet svjetskih i tri europske: Vlado Stenzel, Velimir Kljaić, Claude Onesti i Heiner Brandt. „Kao izbornik triju država, s deset osvojenih medalja i mnogobrojnim nacionalnim titulama, u svojih pedeset trenerskih godina u četiri države, od čega dvadeset godina u inozemstvu, uvijek sam pokušavao, uz rukometno znanje, razvijati univerzalne ljudske vrijednosti svojih igrača jer vjerujem da kao trener moram biti kompetentan stručnjak, ali i dobar čovjek koji treba prenositi moralne vrijednosti”, naglašava Lino Červar u knjizi.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....