Vlasnica popularnog zagrebačkog lokala i njezina prijateljica došle su na zanimljivu ideju koja je u vrlo kratko vremenu stekla svoje obožavatelje.
Otkako je Studio 201 prije nekoliko mjeseci otvorio svoja vrata, postao je jedno od omiljenih lokacija Zagrepčana i njihovih gostiju. Šarmantno je to mjesto na koje možete doći popiti kavu, pojesti ručak, dogovoriti poslovni sastanak, družiti se s prijateljima, pa i kupiti cvijeće. A čak i keramičke, ručno rađene šalice iz kojih pijete omiljene tople napitke, možete kupiti i ponijeti kući.
Riječ je o radovima Studija Pech iz kojeg stoji umjetnica Petra Ceraj i koji je otvorila prošle godine ispunivši si dugogodišnji san. "S obzirom na to da keramika ima široku primjenu, s njom sam u doticaju od malena. Razvila sam interes kroz upoznavanje s keramičkim radovima i shvaćanje da se ne proizvode samo tvornički, već da ih ljudi stvaraju u svojim studijima pa čak i u vlastitim domovima i kroz upoznavanje fascinantnog rada na lončarskom kolu. Izrađivanje predmeta i rad s rukama oduvijek su me zanimali pa ne čudi što me zainteresirao taj spoj funkcionalnosti i kreativnosti", otkriva nam Petra.
"Jedan od najdražih predmeta kod kuće mi je bila mala drvena vaza s izrezbarenim linijama izvana, bez glazure, bez sjaja i moj prvi ikad izrađeni predmet koji datira iz 2017. godine je ćup koji joj oblikom nalikuje, ali je skroz drugačiji. Keramički je naravno, malo veći, sjajni crni sa sage zelenim linijama. Već dugo volim tu kombinaciju boja", govori naša talentirana sugovornica.
Pet i pol godina kasnije, dizajnerica Lara Žic iz 1.65 studija iskoristila je upravo te boje za izradu vizualnog rješenja i Pech loga, a ujedno je i ona zaslužna za ime brenda. "Tražila sam neki naziv koji je kratak, asocira na izradu keramike, sadrži neku igru riječi s mojim inicijalima i Pech je točno to. Hvala Lari", poručuje.
Izgled i funkcija keramičkih predmeta ovise o puno faktora, a Petra nam je opisala proces svog rada te da on započinje oblikovanjem svježe gline koja se zatim kontrolirano suši nekoliko dana ili tjedana da bi se spriječilo njeno pucanje ili iskrivljenje, zatim se peče na nižoj temperaturi, glazira i peče ponovno.
"Nije isto radite li ručno ili na kolu, kakve predmete i za koju svrhu. U nekim trenucima morate biti brzi, imati osjećaj za materijal i znati kako se materijali ponašaju u različitim uvjetima. S druge strane, morate biti strpljivi zbog čekanja da se osuši, da se peć ohladi kako biste je otvorili i vidjeli rezultate. Potreban je i entuzijazam koji vas drži nakon neuspjelih pokušaja i ideja ili malih pogrešaka koje vas mogu koštati nekoliko tjedana rada. Puno se uči kroz praksu, a vjerujem da se tako najbolje i pamti. Potrebno je imati i dozu samokritičnosti, ali i dovoljno samopouzdanja", pojašnjava mlada keramičarka.
Iz njezinih kolekcija najprodavanije su šalice, tanjurići i vaze, a trenutačno im konkurira i jedan malo drugačiji tanjur za posluživanje, koji izrađuje po narudžbi. Šalice nastaju na lončarskom kolu nakon što izgnječi komad gline i oblikuje ga u kuglu, i to u roku od nekoliko minuta, no tek onda slijedi pravi posao. Dan nakon, kada se malo osuši slijedi skidanje viška gline oštrim nožićem oko dna šalice, pa novo sušenje od oko tjedan dana, prvo pečenje i glaziranje. "Šalicu uronim u tekuću glazuru i čekam da se osuši. Ona se u ponovnom pečenju topi i ostaje trajno na šalici, a postupak traje dva do tri tjedna", nabraja Petra opisujući nam kako izgleda postupak izrade.
Glinu s kojom radi uglavnom kupuje, ali jedan dio sama skuplja na nekoliko različitih lokacija u zagrebačkoj regiji, a dosadašnja iskustva su joj poprilično avanturistička. "Dobro je pripremiti planinarske čizme i rezervnu odjeću kako biste došli do zahtjevnih terena i bili spremni vratiti se "glineni" od glave do pete. Takvu glinu treba pročistiti, zamijesiti i testirati jer ne dolazi s etiketom, a najbolji dio je kad nešto stvorite od tog materijala koji ste si sami pripremili. Veći dio ipak kupujem u specijaliziranim trgovinama s materijalima za keramiku, kod nas ih je nekoliko i hvala im što postoje jer bismo inače morali puno naručivati iz drugih zemalja", zaključuje Petra.
Tijekom sljedeće dvije godine planira razviti jednu novu seriju predmeta i ostvariti suradnje s kreativnim ljudima, uz cilj da zadrži svoju prepoznatljivost u radu, a njezini će se radovi uskoro moći kupiti i u webshopu koji je u izradi.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....