Zagrebački glumac Adrian Pezdirc za Gloriju otkriva svoje gastronomske strasti i vještine: obožava juhe, variva, brudete i umake, a u svojem domu redovito organizira velika druženja - s mnogo maštovito začinjene hrane.
"Bok, ljudi, dobro došli, samo uđite! Nadam se da ste gladni, sve je više-manje gotovo" dočekao je Adrian Pezdirc Glorijinu ekipu koja je došla fotografirati i snimiti što je to skuhao. Član ansambla Zagrebačkog kazališta mladih, s kojim je povezan od svoje 13. godine kad je upisao dramski i plesni program Učilišta ZKM-a, izuzetno je vješt u kuhinji. Manekenski vitak i visok, djeluje kao da mu je hrana zadnja stvar na svijetu, ali 33-godišnji glumac itekako razmišlja o onome što unosi u sebe.
Najviše voli jela na žlicu - juhe, variva, grah, u posljednje vrijeme i brudet - a najradije kuha ponedjeljkom jer taj dan nema probe ni predstave pa može u miru otići u nabavku i kuhati bez vremenskog pritiska. Adrian obožava i žestoko začinjenu hranu pa ne čudi da su mu osobito drage istočnoeuropska i bliskoistočna kuhinja.
Ovih se dana baš vratio iz Istanbula, kamo je otputovao s mamom, bratom i sestrom, i uživao u tamošnjim gastronomskim kombinacijama. Sviđa mu se koncept da je na stolu svega po malo, da se ne jede jedno konkretno jelo, nego da se hrana dijeli. Djelomično inspiriran tim putovanjem, za Glorijine je čitatelje pripremio mesne okruglice u aromatičnom harissa umaku, hrskavu salatu sa sokom od limete i medom te namaz od slanutka.
Ne zna, kaže, kuhati za jednu, dvije osobe. Voli velika druženja i tulume gdje se ljudi okupljaju oko hrane. A organizira ih u svojem unajmljenom stanu u sjeveroistočnom dijelu grada, i to minimalno dva puta godišnje - za svoj rođendan i Međunarodni praznik rada. Dobra je stvar što mu kuhinja ima izlaz na terasu i prostrani vrt, koji je divan u svako doba godine. A centralna prostorija u domu mu je blagovaonica s velikim stolom za velika okupljanja.
Adrian svojim stilom života, barem što se tiče kuhinje, definitivno ruši stereotipe o mladim samcima: hladnjak mu je uvijek pun namirnica s tržnice i odabranih proizvoda iz dućana, a sve miriše na svježe začinsko bilje koje kupuje rezano i potom ga drži u šalici kao mali jestivi buket.
"Ruke su mi cijele u ranama jer stalno nešto rezuckam", kazao je glumac. Rado, kaže, kuha po receptima jer se na taj način može opustiti: slijedi li uputu, ne može pogriješiti. "U pravilu, dok kuham - mislim. O poslu, obvezama, problemima, planovima, životu", rekao je Adrian Pezdirc, koji uvijek kod prijatelja i u knjižarama lista kuharice pa je tako jednom prilikom došao u kontakt s filozofijom kuhanja britanskog kuhara izraelskog porijekla Yotama Ottolenghija.
"Njegova kuharica "Flavour" (u prijevodu - okus) donosi svojevrsna rješenja za pripremu veganskih jela na način kako se pripremaju mesna. Jako mi se sviđa kako razmišlja o namirnicama i on me na neki način inspirirao za salatu koju sam pripremio za ovo snimanje", istaknuo je Adrian Pezdirc, koji se jako potrudio i oko prezentacije hrane.
Glavne dekorativne i funkcionalne zvijezde njegovog stola su keramički tanjuri i zdjele Nevije Barović Vukelić, inače diplomirane arhitektice koja je gotovo cijeli radni vijek bila profesorica u Školi za primijenjenu umjetnost na Odjelu keramike. Gospođa Barović Vukelić, naime, Adrianova je najmodavka s kojom ima odličan odnos, a stvari koje radi za svoj brend ne-Vi-a ceramics savršeno nadopunjuju Adrianovu pročišćenu estetiku.
Zato su tanjuri u raznim nijansama plave bili divan kontrast crvenom umaku i šarenoj salati, ali i posve svijetlom, minimalističkom kuhinjskom stolu i Thonetovim stolcima koje je Adrian odasvuda nabavio. Oni će ga, kaže, pratiti i u vlastitom stanu kada ga jednog dana pronađe i kupi.
Harissa mesne okruglice
Sastojci (za 18 okruglica):
- 0,5 kg mljevenog purećeg ili pilećeg mesa
- 2 jušne žlice krušnih mrvica (ili bezglutenske alternative)
- 2 jušne žlice svježe nasjeckanog korijandera (i dodatno za posip na kraju)
- 2 jušne žlice svježe nasjeckanog peršina (i dodatno za posip na kraju)
- 4 režnja protisnutog ili jako sitno nasjeckanog češnjaka
- 4 jušne žlice začina harissa
- 1 čajna žličica kumina u prahu
- 2 jušne žlice maslinovog ulja
- 1 mali bijeli nasjeckani luk
- 800 g konzerve nasjeckane rajčice
- sol
- papar
Priprema:
U velikoj posudi pomiješati mljevenu piletinu ili puretinu, krušne mrvice, začinsko bilje, dva režnja protisnutog češnjaka, dvije jušne žlice harisse, korijander i kumin. Začinite solju i paprom te formirati kuglice. U tavi zagrijati maslinovo ulje na laganoj vatri, dodati mesne okruglice te ih peći ravnomjerno sa svih strana dok ne postanu zlatne boje. Sve skupa peći oko 10 minuta. Kada su gotove, maknuti s vatre i pustiti da se "odmore" na tanjuru.
U istu tavu u kojoj su se pekle okruglice dodati nasjeckani luk i pirjati dok ne omekša. Dodati preostala dva režnja protisnutog češnjaka. Nakon jedne minute dodati konzervu nasjeckane rajčice i dvije preostale žlice začina harissa. Kada krene ključati, smanjiti vatru. Vratite mesne okruglice u tavu, umiješati ih u umak, poklopiti i pustiti neka se kuhaju 15 do 20 minuta. Na kraju posuti sezamom, ostatkom začinskog bilja i poslužiti.
Marokanska salata od mrkve i korabe
Sastojci za salatu:
- 3 naribane mrkve
- 1 cijela naribana koraba
- šaka orašastih plodova
- svježi korijander
- 2 tanko nasjeckana mlada luka
Sastojci za dressing:
- 1/4 šalice maslinovog ulja
- 1 i pol jušna žlica harisse
- 1 jušna žlica meda
- sok i naribana korica 1 mente
- 2 protisnuta režnja češnjaka
- 2 čajne žličice svježe protisnutog đumbira
- 1 čajna žličica kumina u prahu
- sol i papar po želji
Priprema:
U velikoj posudi pomiješati mrkvu, korabu, orašaste plodove, korijander i mladi luk. U srednje velikoj posudi pomiješati sastojke za dresing. Pustiti da odstoji 20 minuta. Nakon toga preliti dresing preko salate te naribati koricu limete.
Humus
Sastojci:
- 1 velika konzerva slanutka
- 2 režnja češnjaka
- 1 čajna žličica kurkume
- 1 jušna žlica tahinija
- 1/4 šalica maslinovog ulja
- sok 1 većeg limuna
- peršin
- sol
- papar
Priprema:
U blender dodati veliku konzervu slanutka prethodno ispranog u vodi. Dodati češnjak, kurkumu, tahini, maslinovo ulje, limunov sok, peršin, sol, papar. Miksati dok se sastojci ne sjedine i dok se ne postigne željena tekstura. Ja volim osjetiti slanutak pa ga ne miksam do kraja, ali to je zaista po želji i ukusu. Servirajte s kruhom ili kao dodatni obrok - na žlicu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....