Tajna dobrog scenskog nastupa je u praznom želucu - otkriva član dramskog ansambla osječkog HNK koji večera tek nakon odigrane predstave, a najdraža su mu jela koja priprema njegova supruga Mirna.
"Kako potječem sa sela, odmalena sam naučio da nije dobro jesti neposredno prije fizičkog napora. A s obzirom na to da svaka predstava zapravo iziskuje određeni tjelesni angažman, na sceni sam najradije - praznog želuca. Zato nakon predstave obilno večeram iako znam da to nije baš dobro", kaže Antonio Jakupčević (30), glumac u osječkom HNK-u.
U zadnjoj predstavi “Dječak koji je govorio Bogu”, potresnoj drami o holokaustu i umjetnosti, glumi dječaka Emanuela. Zbog te glavne i fizički vrlo izazovne uloge još nije uspio promijeniti naviku kasnog prejedanja, ali, srećom, to se zasad ne vidi na njegovoj liniji niti se ikad borio s viškom kilograma.
Baš kao ni njegova supruga, Mirna Jakupčević (28), zaposlena u Službi prodaje, propagande i marketinga u HNK-u Osijek. Par koji se vjenčao lanjskog srpnja skladno funkcionira i u kuhinji, gdje je “pravilo” da kuha onaj tko prvi dođe kući.
"Ja sam taj koji češće radi jednostavnija i manje zdrava jela, poput pizze i pohane piletine. Nisam izbirljiv ni zahtjevan, a imam sreću da moja Mirna odlično kuha pa ni ne moram biti. Ona pak voli isprobavati nove stvari i pazi kako je hrana pripremljena. Često radimo tradicionalna jela, uz koja smo oboje odrasli, a ja sam se specijalizirao za lungić u šljivovici. Kad kažem da je za to jelo najvažnija domaća šljivovica, svi misle da se zafrkavam, ali uistinu je tako. Jednom sam ga radio s kupovnom, jer smo ostali bez domaće, i okus je bio posve drukčiji", kaže Antonio Jakupčević, dodajući da suprugu voli razveseliti i tjesteninom s piletinom i tikvicama u curry umaku, ali i tortama od sira koje se ne peku.
Oboje vole kolače, a glumcu je favorit ledena torta koju sprema njegova punica. Gledajući svoje bake i mamu, sve vrsne kuharice, i on je vrlo rano počeo kuhati, no isprva se nije baš najbolje snalazio.
"Moja jaja na oko ispala su dobro za nekoga tko voli da je jače pečen žumanjak. Ja pak obožavam kad se razlije. Onda sam krenuo eksperimentirati s kajganom, pa polako s tjesteninama i rižom držeći se pravila - bolje da se raskuha nego da se ne skuha", priznaje Antonio Jakupčević.
Srećom, kaže, u toj fazi eksperimentiranja kuhao je samo za sebe.
Lungić u umaku od šljivovice
SASTOJCI
- 1 kg svinjećeg lungića
- 200 g suhih šljiva,
- 1,5 dl bijelog vina (graševina)
- 0,5 dl slavonske šljivovice
- sol, papar, ulje
- 300 g kiselog vrhnja
- 250 g palente
PRIPRAVA
Svinjeći lungić očistiti od masnoće i izrezati na medaljone debljine otprilike 2 centimetra. Medaljone posoliti, popapriti i ostaviti da stoje dvadesetak minuta. Svaki uvaljati u brašno i staviti u tavu s vrućim uljem. Peći minutu do dvije sa svake strane. Kada dobiju lijepu boju, medaljone izvaditi.
U tavu staviti suhe šljive izrezane na trakice. Nakon dvadesetak sekundi preliti ih vinom, vratiti medaljone, promiješati, smanjiti vatru i ostaviti da se pirja. Čim meso omekša, dodati šljivovicu, kiselo vrhnje. Promiješati i ostaviti na laganoj vatri dok se ne sjedini. Palentu skuhati i staviti u kalupe. Istresti iz kalupa, dodati l ungiće u umaku i salatu po izboru.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....