Kratak je put od pakoštanske rive do obližnjeg Vranskog jezera, zaštićenog parka prirode kojeg je najljepše posjetiti u proljeće.
Kad se spomene Dalmacija i turizam, prve su asocijacije obala, plaža, ljeto... No, taj dio naše zemlje pruža još mnogo atraktivnih sadržaja, od sve razvijenijeg etno turizma i prirodnih ljepota u zaleđu do zanimljive arhitekture. Pakoštane, gradić smješten na jedinstvenom položaju između mora i Vranskog jezera, s čak tri parka prirode u blizini (Krka, Kornati i Paklenica), sjajna je baza za izlete na privlačne lokacije u njegovoj okolici.
Nakon što razgledate mjesne povijesne atrakcije, poput župne crkve Uzašašća Gospodinova, uputite se desetak kilometara dalje od Pakoštana gdje se može vidjeti najzapadniji očuvani primjer svjetovnog osmanlijskog graditeljstva u Europi - Maškovića han, prije nekoliko godina obnovljen i pretvoren u mali baštinski hotel. Ime je dobio po Jusufu Maškoviću, visokom dostojanstveniku na dvoru turskog sultana u 17. stoljeću i jedno vrijeme vrhovnog admirala turske flote, koji je bio porijeklom iz obližnjeg sela Vrane. Mašković ga je dao sagraditi 1644., a zamislio ga je kao han, dakle kombinaciju konačišta, mjesta trgovanja i vojnog uporišta, ali i kao svoju raskošnu rezidenciju kad se jednom iz Carigrada vrati u rodni kraj.
No, nikad se u njega nije vratio jer ga je već sljedeće godine sultan dao smaknuti, nezadovoljan time što je Mašković nakon pomorske bitke kod Krete 1645., u kojoj je turska flota porazila Mlečane, on kao vrhovni vojskovođa oslobodio zarobljenike i pustio ih kući.
Čitajte i: OD HRVATSKE DO TURSKE: PUSTOLOVINA ŽIVOTA USPRKOS SVIM PREPREKAMA
Zbog Maškovićeve smrti han nije završen prema njegovoj zamisli, nego je pretvoren u nešto skromnije odmorište za putnike, pa su u njemu, primjerice, sagrađene prostorije u kojima su na katu boravili putujući trgovci, a ispod njih je bila štala za njihove konje.
Kad se danas uđe u han kroz glavni, masivan kameni prolaz s kulom iznad njega, lako je pomisliti da ste se vremeplovom vratili u 17. stoljeće, u doba kad je Osmansko Carstvo bilo na vrhuncu moći. Han je četverokutnog oblika, opasan zidinama s puškarnicama, koje i danas djeluju impresivno, a iznutra su dva dvorišta. U većem se nalazi recepcija, wellness centar, na mjestu nekadašnje turske kupelji i hamama, te muzej, a u drugom, manjem, su sobe i restoran na mjestu nekadašnje džamije. U njemu se poslužuju lokalni specijaliteti, ali i jela s orijentalnim štihom.
U blizini Maškovića hana vrijedi posjetiti Vransko jezero. Dugo je nešto više od 13 km te je cijelo područje oko njega zaštićeni park prirode, s uređenim šetnicama, vidikovcima i biciklističkim stazama. Zanimljivo je i sportskim ribolovcima, a kako je ujedno i prirodno stanište brojnih ptičjih vrsta, njih čak 235, proglašeno je i ornitološkim rezervatom.
Zaljubljenici u konje imaju priliku jahati stazama vranskih polja, kao i doživjeti nezaboravan osjećaj jahanja kroz vodu i obalom Vranskog jezera koje organizira lokalni konjički klub, a u bližoj okolici su i Kraljevski vinogradi, odlično odredište za uživanje u dobrom vinu i jelima ispod peke, s čije se terase pruža nezaboravan pogled na Petrčane i otoke zadarskog arhipelaga.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....