PEXSELS
24 SATA U...

Što vidjeti, gdje jesti i šopingirati? Vodimo vas u grad koji su nekoć zvali mali Beč, a danas mali Hollywood

U jedinom glavnom gradu na svijetu koji graniči s dvije države, Austrijom i Mađarskom, snimani su brojni američki blockbusteri, a Bratislava je na filmu, među ostalim, glumila Beč, Sarajevo i New York. Naša novinarka Ana Strizić provela je 24 sata u ‘malom Beču‘, kako su ga nekoć zvali, i vodi vas kroz ulice šarmantnog grada koji leži na obali Dunava i nepravedno je zanemarena europska destinacija.

U jedinom glavnom gradu na svijetu koji graniči s dvije države, Austrijom i Mađarskom, snimani su brojni američki blockbusteri, a Bratislava je na filmu, među ostalim, glumila Beč, Sarajevo i New York. Naša novinarka Ana Strizić provela je 24 sata u ‘malom Beču‘, kako su ga nekoć zvali, i vodi vas kroz ulice šarmantnog grada koji leži na obali Dunava i nepravedno je zanemarena europska destinacija.

Bratislava, nekada poznata kao njemački Pressburg, mađarski Pozsony ili hrvatski Požun, najveći je grad Slovačke. Sa samo 450 tisuća stanovnika, smještena je na obali rijeke Dunav uz koju se proteže prekrasna šetnica u samom središtu grada i predstavlja savršenu kombinaciju povijesti, kulture i suvremenog života.

image

Zalazak sunca na šetnici uz Dunav

PRIVATNI ALBUM

Zanimljivo, prije Prvog svjetskog rata predgrađe Beča bilo je spojeno s Bratislavom električnim tramvajem, a ova su dva grada, inače, najbliži glavni gradovi u Europi - od Bratislave do Beča je sedamdesetak kilometara. Upravo sam iz Beča, u društvu prijatelja i njegova poslovnog partnera, krenula put Bratislave, za što nam je automobilom trebalo četrdesetak minuta. Ako dolazite tim prijevoznim sredstvom, prvo što ćete uočiti na samom ulasku u grad je velebni most NLO, poznat i kao SNP (Most slovačkih nacionalnih ustanova).

image

Most SNP preko Dunava s restoranom na vrhu jedan je od najprepoznatljivijih motiva grada

ZORAZHUANG GETTY IMAGES/ISTOCKPHOTO

Visok je 95 metara, a zbog svoje ljepote često je mjesto održavanja raznih događaja tijekom cijele godine, poput glazbenih koncerata, umjetničkih izložbi i drugih kulturnih manifestacija. To je najduži most na svijetu, koji ima jedan pilon i jednu žicu, a na vrhu se nalazi restoran UFO s kojeg se pruža nevjerojatan pogled, savršeno mjesto za ručak ili piće. Čim prijeđete most odmah ćete se naći u samom srcu Bratislave.

image

Romantične vizure starog grada

ALEKSANDARGEORGIEV GETTY IMAGES/ISTOCKPHOTO

Za razgledavanje grada bit će vam dovoljno jedno poslijepodne s obzirom na to da je Bratislava veličine Osijeka. Šetnju smo započeli diveći se Slovačkom narodnom kazalištu u blizini Hviezdoslavovog trga. Trg je idealan za laganu šetnju uz kafiće i restorane. Put nas je zatim odveo u Stari grad, povijesni dio koji odiše šarmom nekih prošlih vremena i u kojem se nalaze brojne suvenirnice, restorani, dućani i kafići.

Ali i dva simbola grada, prvi je Čumil, odnosno čovjek na poslu, spomenik radniku koji radi na održavanju kanalizacije i koji, u skladu s tim, viri iz otvorenog šahta, a djelo je slovačkog umjetnika Viktora Hulika iz 1997. Navodno Čumil ispunjava želje ako ga uhvatite lijevom rukom, pa vrijedi isprobati.

image

Čumil, odnosno čovjek na poslu, spomenik radniku koji radi na održavanju kanalizacije i koji, u skladu s tim, viri iz otvorenog šahta, navodno ispunjava želje

PRIVATNI ALBUM

Nekoliko metara dalje promatra ga Schöne Náci ili u prijevodu Lijepi Náci, spomenik posvećen Ignácu Lamáru, poznatom stanovniku Bratislave. Bio je omiljen među stanovnicima grada, u sebi je nosio rane teškog djetinjstva i nesretne ljubavne priče, a svaku ženu pozdravio bi s "Ljubim ruke" na tri jezika, slovačkom, mađarskom i njemačkom. Slovačka je tada, sredinom 20. stoljeća, bila trojezična.

image

Novinarka Ana Strizić i Schöne Náci, spomenik posvećen Ignácu Lamáru, poznatom stanovniku Bratislave

PRIVATNI ALBUM

Kada smo obišli stari grad, popeli smo se do najpoznatijeg dvorca u gradu. Bratislavski dvorac, sagrađen u 9. stoljeću, nekada je služio kao kraljevska rezidencija, a s njegova 47 metara visokog tornja možete uživati u prekrasnom pogledu na grad i okolicu. Tijekom 19. stoljeća dvorac je prošao kroz obnovu pod vodstvom arhitekta Juraja Matzenauera, a tijekom 20. stoljeća služio je i kao sjedište slovačke vlade. Danas se u njemu nalazi muzej sa slikama, skulpturama, oružjem, nakitom i keramikom. Prema legendi, u dvorcu živi duh sluge kojeg je okrutna grofica pogubila zbog toga što je ukrao komad kruha.

image

Bratislavski dvorac, koji je utemeljen u 10.stoljeću, nalazi se na brdašcu u središtu grada

Prije pauze za ručak provirite u poznatu Plavu crkvu, inače crkvu sv. Elizabete koja je posvećena Elizabeti Ugarskoj, princezi, katoličkoj redovnici i svetici. Bila je kći Andrije II. Arpadovića, ugarsko-hrvatskog kralja od 1205. do 1235., koji je odrastao u bratislavskom dvorcu. Kao što i sam naziv govori, crkva ima plavu boju fasade, ali i mozaika.

image

Plava crkva sagrađena početkom 20. stoljeća popularno je mjesto za vjenčanja

MAMMUTH GETTY IMAGES/ISTOCKPHOTO

Mi nismo stigli, ali ako imate vremena, svakako posjetite makar jedan od 70 muzeja koliko ih ima Bratislava. Najposjećeniji su Narodni muzej te Muzej moderne umjetnosti Danubiana koji se nalazi na Dunavu, a otvoren je 2000. i jedan je od najmlađih muzeja moderne umjetnosti u Europi s pratećim parkom skulptura. Turistima je zanimljiv i Muzej vojne povijesti. Nakon duge šetnje počet ćete, baš kao i mi, razmišljati o slovačkoj kuhinji koja je pod utjecajem različitih naroda koji su živjeli na tom području, prije svega Nijemaca, Mađara i Austrijanaca.

image

Glavni gradski trg krasi Rolandova fontana za koju legenda kaže da se kip na njenom vrhu u večeri sa Stare na Novu godinu okrene na suprotnu stranu, kako bi pozdravio junake koju su u prošlosti branili grad

ROMAS_PH/ALAMY/ALAMY/PROFI ROMAS_PH/ALAMY/ALAMY/PROFI

Stoga su najpoznatija jela bečki odrezak, austrijske slastice i peciva, ljute mađarske delicije i njemačke kobasice, dok je nacionalno jelo bryndzové halušky, maleni njoki od krumpira s ovčjim sirom i pečenim komadićima slanine te s vlascem ili mladim lukom.

image

Tradicionalni specijalitet: njoki od krumpira s ovčjim sirom

ESKYMAKS GETTY IMAGES

Mi smo se pak odlučili za nešto potpuno drukčije, tajlandski restoran Soho u samom centru, koji svakako preporučujem.

Prije povratka u Beč razgledali smo i Primatovu palaču, prekrasnu baroknu palaču sagrađenu u 18. stoljeću koja je nekada služila kao rezidencija za biskupe, a danas je dom gradonačelnika. Nismo šopingirali, ali preporučujem trgovinu Luxury u samom centru u kojoj možete pronaći dizajnere poput Zimmeranna, Balmaina, Khaite i brojnih drugih.

image

Primatova palača iz 18. stoljeća ima ružičastu fasadu

R, RICHARD NEBESKY/ROBERTHARDING

Ovo svakako nije sve što Bratislava nudi. Ako ostajete dulje ili dolazite s djecom, nemojte zaobići Zoološki vrt, Kuću umjetnosti Bibiana te znanstveni centar Aurelium. Osim toga, grad obiluje festivalima i događanjima poput međunarodnog festivala filma ili lutkarskog festivala Kremnické gagy. Dobra je vijest i da se u Bratislavu može tijekom cijele godine Ryanairom za samo 15 eura. Slovačka prijestolnica čeka vas otvorenih ruku, a dobro je znati i da je grad vrlo siguran i miran.

TOP 5

Brunch i kava: Otto Bratislava

Restoran s pogledom: UFO

Shopping: Luxury Bratislava

Umjetnost: Muzej moderne umjetnosti Danubiana

Izlet: Znanstveni centar Aurelium

Linker
02. prosinac 2024 17:02