Laži, uvrede i prijetnje na društvenim mrežama postale su svakodnevica za gradonačelnicu Supetra Ivanu Marković i njezine kolegice Anamariju Petin iz Orahovice i Jasenku Auguštan-Pentek iz Zlatara, no odlučile su tome stati na kraj i bez straha nastaviti raditi posao za koji su izabrane. Ovo su njihove priče koje su podijelile samo za magazin Gloria.
Kad je Jasenka Auguštan-Pentek (46) prije tri godine postala gradonačelnica Zlatara, znala je da će se njezin rad pomno propitivati. Kaže da nema ništa protiv konstruktivnih kritika, jer pomažu joj da u radu bude bolja, no posljednjih godinu dana izložena je sustavnom zlostavljanju na društvenim mrežama.
Čelnica gradića u Hrvatskom zagorju, koja je vlast osvojila s visokih 74 posto glasova, kaže da je kao razvedena žena izložena primitivnom i vulgarnom maltretiranju. Na jednoj stranici na Facebooku, čiji se autor skriva, komentiraju se njezin izgled i način odijevanja, omalovažava je se kao ženu i političarku - pa čak i otvoreno seksistički vrijeđa.
- Komentari su usmjereni na mene osobno, ali ne prezaju ni s vrijeđanjem moje obitelji, nadajući se valjda kako će me psihički slomiti i natjerati da odustanem od politike jer mi se sve ovo gadi. Uz brojne vulgarnosti ima tu i suptilnih uvreda poput komentara da mi žene trebamo saditi cvijeće na javnim površinama. Poruka je jasna: žena si i jedino si dobra za kopanje. Nisam primijetila da se muški kolege na taj način vrijeđa, a mi žene često smo na udaru seksista.
Nisam dobivala prijetnje smrću te ne mogu nikoga prijaviti policiji, ali nakon izmišljenih priča o malverzacijama oko javne rasvjete nedavno sam odlučila poduzeti pravne korake. Želim da se to raščisti i da napokon saznam tko se krije iza napada na mene - govori SDP-ova političarka, smatrajući da joj podmeću ljudi ljubomorni na njezin uspjeh.
Loša strana društvenih mreža
Kaže da su ona i bivši gradonačelnik Stanko Majdak, koji joj je sada zamjenik, pokrenuli razvoj blokiranog grada. Kad su, naime, došli na vlast, godišnji proračun bio je oko osam milijuna kuna, a dug gotovo četiri puta veći. Zbog prezaduženosti Zlatar je dobio naziv Hipograd, no Jasenka Auguštan-Pentek i tadašnji gradonačelnik nisu tražili alibi, već su uz veliku štednju sredili financije te pokrenuli infrastrukturne projekte i investicije. Smatraju da građani moraju znati na što se troši njihov novac pa na službenim stranicama objavljuju sve ugovore i narudžbenice.
Gradonačelnica podržava digitalizaciju i smatra da su društvene mreže korisne zbog brže komunikacije, no zabrinjava je to što se često koriste i za prijetnje i uvrede. Smatra nedopustivim i to što joj netko s profila na društvenim mrežama uzima fotografije - čak i obiteljske - te ih neovlašteno objavljuje uz blaćenje. Jasenka Auguštan-Pentek, koja ima 22-godišnjeg sina Filipa i godinu dana mlađu kćer Saru, smatra da kazne nisu jedino rješenje, već da djecu odmalena treba učiti bontonu na društvenim mrežama.
Valovi mržnje
Objedama na društvenim mrežama “počašćena” je i gradonačelnica Orahovice Ana-Marija Petin (44), diplomirana ekonomistica koja je na tu dužnost izabrana prije tri i pol godine.
- Orahovica je mala, sve se o svakome zna pa tako i o meni i mojoj brojnoj obitelji, jer imam još četiri sestre i dva brata. Uvijek smo živjeli kao i većina drugih obitelji, rekla bih, radničke srednje klase, pošteno i naučeni na rad. Ali od prvog dana kako sam postala gradonačelnica pokrenuo se strahovit val mržnje prema meni i mojoj obitelji. Primjerice, optužili su me na društvenim mrežama da sam novcem iz proračuna uredila kupaonicu svoje majke koja živi u ne znam kakvoj velebnoj vili. Moja majka živi u stanu od 45 četvornih metara, kupaonica joj ima svega nekoliko kvadrata i sve te glasine su nečija čista izmišljotina i pakost. Poručuje mi se da će me smaknuti, riješiti me se, da mi nema pomoći... Otišlo je toliko daleko da mi je netko ove godine noću u dvorištu olabavio šarafe na prednjim kotačima privatnog automobila kojim suprug razvaža djecu. Sva sreća da je ujutro u autu bio sam i da je čuo kako nešto lupa u kotačima pa je otišao vulkanizeru. Treba imati hrabrost ući nekome u dvorište i samo se prošetati, a kamoli šarafiti po autu. Za mene je to pokušaj ubojstva.
Protiv onih koji su je vrijeđali, omalovažavali i izrugivali joj se pod punim imenom i prezimenom potražila je pravdu na sudu i dobila zadovoljštinu. Jedna osoba koja joj je prijetila da će je "srediti" pravomoćno je osuđena na šest mjeseci zatvora, s rokom kušnje od godinu dana, a zbog klevete je novčano kažnjen i stariji stanovnik Orahovice, koji je svakih nekoliko mjeseci o svom trošku izdavao bilten i dijelio ga po kućama. U njemu je na desetak stranica imao "na zubu" isključivo nju, njezinu obitelj, prijatelje i poslovne suradnike.
- Sve te prijetnje ne mogu me zaplašiti, ali svakako utječu na moj i privatni i profesionalni život, a i bojim da netko ne naudi mojoj djeci. Mlađa kći ide u sedmi razred, starija u prvi srednje, a sin je maturant. Sretna sam što imam podršku cijele obitelji, ali nije mi svejedno kad me sin pita je li sve to vrijedno da kao obitelj proživljavamo takve stvari.
Prijetili i silovanjem
Nakon što je dvije godine trpjela verbalni teror na društvenim mrežama, supetarska gradonačelnica Ivana Marković (41) prošli tjedan uzela je stvari u svoje ruke i obračunala se s virtualnim nasilnicima. Prvo je alarmirala policiju, a potom je "te jadne ljude", kako naziva svoje zlostavljače, javno prozvala na Facebooku.
Ova diplomirana ekonomistica i članica SDP-a kaže da ne zna tko su autori grozomornih uvreda i prijetnji jer se skrivaju iza lažnih profila na Facebooku. U protekle dvije godine, a najviše od ove zime, primila je na stotine takvih poruka i sve su vrlo uznemirujućeg sadržaja.
- U svojim napadima idu toliko daleko da su mi prijetili čak i silovanjem. Iako po prirodi nisam plašljiva, užasnete se kad tako nešto pročitate. A plaši me i što znaju moje privatne stvari poput naših obiteljskih financijskih obaveza - napominje gradonačelnica Marković, dodajući da su dio te taktike zastrašivanja i omalovažavanja i noćni pozivi na mobitel te objavljivanje iskarikiranih fotografija. Ivana Marković uvjerena je da je glavni motiv njezinom zlostavljanju to što je uspješna žena i ima čvrste stavove.
- Želi me se psihički slomiti, kad me se već ne može profesionalno i privatno degradirati. Oni koji to rade smatraju da smo mi slabije od naših muških kolega koji, koliko znam, nemaju sličnih iskustava - kaže ova odvažna političarka, koja se ukoštac s nasilnicima uhvatila i prije dvije godine, kada je stala u obranu napadnutih sezonskih radnika iz Srbije.
- Ovo je jasan dokaz da je govor mržnje na društvenim mrežama itekako ozbiljan, zbog čega bi se morao zakonski sankcionirati. Mojim napadačima očito nije bilo dovoljno “samo” virtualno maltretiranje - ističe Ivana Marković, koju posebno brine kako će se sve ovo odraziti na njezine najbliže: supruga, nezaposlenog taksista, jedanaestogodišnjeg sina te majku i oca, umirovljenu kuharicu i trgovca.
- Sin me jednom pitao "Mama, zašto ovo pišu u tebi?", a otac mi je krhkog zdravlja jer je u posljednjih par godina doživio dva moždana udara - govori Ivana. Omiljena gradonačelnica obećava da će dati sve od sebe kako bi ovoj noćnoj mori stala na kraj, u čemu ima potporu svih Supetrana. Vele da im je u sedmogodišnjem mandatu preporodila grad: sredila je minuse u proračunu te je ostvarila sve projekte koje je obećala, od izgradnje vrtića do nove postaje DVD-a.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....