Saudijska aktivistica Loujain Al-Hathloul, koja se borila da žene smiju voziti automobil i zbog toga završila u zatvoru, puštena je na slobodu nakon 1001 dana provedenog iza rešetaka.
Saudijsku aktivisticu za ženska prava Loujain al-Hathloul (31) uspore-đuju s kamenčićem oštrih bridova koji je nažuljao vlasti u njezinoj domovini. Žena koju sunarodnjakinje slave kao heroinu zaslužnu za ukidanje rigidne zabrane da upravljaju automobilom nedavno je puštena iz zatvora zahvaljujući pritisku američkog predsjednika Joea Bidena, a njezin izlazak na slobodu pozdravili su i Ujedinjeni narodi, zatraživši od saudijskih vlasti da oslobode sve zatvorene aktiviste.
Njezina sestra Lina al-Hathloul otkrila je za magazin Time kako je prva stvar koju je Loujain poželjela na slobodi poslije 1001 dana zatočeništva bio sladoled. Zatim je otišla u roditeljski dom gdje će se oporavljati od posljedica zatočeništva. Vlasti će je pomno nadzirati, a i najmanji pogrešan korak bit će dovoljan da ponovno završi u zatvoru: dvije nominacije za Nobelovu nagradu za mir, 2019. i 2020., neće je zaštititi.
Mlada aktivistica teško se mirila s ograničenjima u domovini
Njezina pobuna počela je prije sedam godina, kad se vratila iz Kanade gdje je studirala francuski jezik i položila vozački ispit. Teško se mirila s ograničenjima u domovini pa je počela okupljati sljedbenice na društvenoj mreži Keek, popularnoj među mladim Saudijcima. Postala je poznata 2014., kada se dovezla automobilom do graničnog prijelaza Saudijske Arabije i Ujedinjenih Arapskih Emirata i zatražila od policajaca da je puste u susjednu zemlju - i to bez dozvole muža ili oca.
Čitajte i: Ove žene vladaju svijetom: ‘Svaki moj potez uvjetovan je skromnim uvjetima u kojima sam odrastala‘
Najprije su joj se rugali, a onda su je uhitili. Osuđena je na mjesec i pol dana zatvora, a kad je puštena na slobodu, postala je simbol pobune mladih Saudijki.
Njezinom drugom odlasku u zatvor u proljeće 2018. prethodila je najava kako će saudijski prijestolonasljednik Mohamed bin Salman, ozloglašen zbog navodne umiješanosti u ubojstvo i komadanje uglednog novinara Jamala Khashoggija u saudijskom konzulatu u Istanbulu, ukinuti zabranu Saudijkama da voze.
Vlasti su joj naredile da ne pokušava iskoristiti situaciju osnažujući žene da se izbore i za druga prava. Loujain al-Hathloul je u to vrijeme u Abu Dhabiju završavala magisterij iz francuske književnosti i vjerovala da je tamo sigurna pa je ciljajući na ukidanje zabrane napisala na Twitteru: “Hvala Bogu!” Te dvije riječi bile su dovoljne da je saudijske vlasti otmu u Abu Dhabiju i prebace u domovinu te zatvore.
Nije puštena ni kad je njezinim sunarodnjakinjama u lipnju 2018. dopušteno sjesti za volan.
"Prvih 10 mjeseci nije bilo službenih optužbi. A kad je došlo do toga, teretili su je zbog aktivizma i za kibernetički kriminal", otkrila je Lina al-Hathloul komentirajući osudu na pet godina i osam mjeseci zatvora na suđenju u Rijadu u prosincu prošle godine - pokrenutom poslije 20 mjeseci otezanja.
Rekla je kako je Loujain u zatočeništvu jedva izvukla živu glavu: tamničari su je prebacivali na tajnu lokaciju gdje su je tukli, podvrgavali elektrošokovima, gurali joj glavu pod vodu, seksualno je uznemiravali i prijetili joj silovanjem, pa je bila toliko uplašena da nije bila u stanju ni stisnuti ruku roditeljima kad su je jednom prilikom uspjeli posjetiti. Osim toga, suočila se s ucjenom vlasti: kad je međunarodna javnost doznala što proživljava u zatvoru, zatražili su da javno opovrgne zlostavljanje u zamjenu za puštanje na slobodu. Ona je to prkosno odbila. U isto vrijeme, pritisak međunarodne zajednice bio je sve snažniji. Saudijske vlasti morale su popustiti, a odvažnu aktivisticu nakon oporavka očekuju novi izazovi.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....